Artykuł sponsorowany

Moda na szkło artystyczne w domu

Moda na szkło artystyczne w domu

Szkło to materiał XXI wieku. Tworzy się z niego zarówno elewacje budynków, jak i ściany działowe, konstrukcje pryszniców, blaty kuchenne czy też panele ścienne. We wnętrzach najczęściej wykorzystuje się zatem szkło lacobel, szkło float, a także szkło hartowane i barwione. Szczególnym rodzajem, który stosuje się zaś w dekoratorstwie i coraz częściej meblarstwie, jest zaś szkło artystyczne. Dlaczego warto na nie postawić? Jak jest ono tworzone? Jakie wyroby kupić? I wreszcie gdzie znaleźć dobry sklep z wyposażeniem domowym ze szkła artystycznego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszych częściach artykułu.

Jak powstaje szkło artystyczne?

Szkło artystyczne zwane jest również szkłem zdobionym i stanowi zastygniętą masę płynną, która może pozostać w formie surowej, lub też ozdobionej. W drugim przypadku po uformowaniu danego kształtu wykańcza się go emaliami, złoceniem, grawerowaniem, metodą punktowania, a nawet poprzez rysowanie wzorów diamentem. Niekiedy stosuje się też technikę piaskowania oraz poddawania powierzchni szkła kwasem, na skutek czego zmienia ono swoją fakturę.

Jeśli chodzi zaś o sam proces produkcyjny wyrobów ze szkła artystycznego, warto podkreślić, iż mogą być one tworzone na specjalnych maszynach automatycznych. Wtedy odpowiednie projekty CAD/CAM są odtwarzane przez nowoczesne roboty. Wiele produktów zwłaszcza wyposażenia domowego powstaje jednak w pracowniach artystycznych, jako rękodzieło. To wtedy wyroby są swoistymi dziełami sztuki, które dzisiaj za niewielką cenę może mieć w domu każdy z nas.

Szkło artystyczne w dekoratorstwie i meblarstwie

Szkło artystyczne jest dzisiaj wykorzystywane między innymi w dekoratorstwie i wnętrzarstwie. Tworzy się z niego wiele niepowtarzalnych wyrobów. Od biżuterii począwszy, na obrazach, lustrach oraz stolikach kawowych kończąc. Szczególnie popularne i polecane są zaś designerskie lampy ze szkła artystycznego, które tworzy się zarówno w wersji stojącej, jak i wiszącej. Często systemy oświetleniowe z tego materiału przypominają awangardowe instalacje, zachwycające swoimi kształtami, kolorami oraz abstrakcyjnością.

Przykładem są m.in. żyrandole do salonów, które odwzorowują rozsławioną na całą Polskę konstrukcję zawieszoną w gdańskim Hotelu Hilton. Pracownia artystyczna Baranska Design przygotowała bowiem autorski system oświetleniowy, wykonany z 24 tysięcy szklanych elementów i 9 km światłowodu! Sea Flowers – bo taka jest jego nazwa – jest jednym z najdłuższych żyrandoli ze szkła fusingowego w Europie, a obecnie repliki w miniaturowych rozmiarach sprzedawane są właśnie do użytku domowego. Warto zatem odwiedzić sklep BARANSKA GLASS i wybrać pasujący do swoich wnętrz produkt, który nie umknie uwadze gości.

Dlaczego warto upiększać wnętrza szkłem artystycznym?

Szkło artystyczne – zwłaszcza szkło Murano – pozwala uzyskać we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Salony, jadalnie, sypialnie, kuchnie, łazienki, a nawet pokoje dziecięce mogą być ożywione nutką elegancji. Małe szklane dzieła sztuki pasują przy tym do każdego wnętrza, niezależnie od stylu wnętrzarskiego. Niezwykłe lampy, stoliczki, lustra czy też figurki warto kupować do aranżacji salonu awangardowego, sypialni art deco czy nawet kuchni w stylu skandynawskim. Uniwersalność to jednak niejedyna zaleta szkła artystycznego.

Podkreślić należy również jego wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu czystości oraz niewielką wagę. Niebywała żywotność połączona z unikalnymi kształtami oraz kolorami powoduje zaś, że wyroby ze szkła artystycznego stają się coraz popularniejsze. Można je z powodzeniem wykorzystać również w hotelowej recepcji, restauracji, urzędzie czy kancelarii. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz