Artykuł sponsorowany

Mini Lab Laboratorium Analiz Lekarskich Bożena Resakowska| Rodzaje badań alergologicznych

Mini Lab Laboratorium Analiz Lekarskich Bożena Resakowska| Rodzaje badań alergologicznych

Katar i kaszel mimo braku przeziębienia, częste kichanie i duszności, łzawienie oczu, swędzące zmiany skórne lub nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego – to typowe objawy alergii, które pojawiają się po ekspozycji na alergeny. W wielu przypadkach okresem nasilenia takich symptomów jest wiosna, co ma związek z uczuleniem na różnego rodzaju pyłki roślin. Nie oznacza to jednak tego, że alergie nie mogą trwać cały rok. Wielu pacjentów uczulonych jest bowiem na roztocza, zwierzęcą sierść czy określone składniki pokarmu. W jaki sposób można określić u nich uczulający alergen? Najlepiej skorzystać z diagnostyki w takich miejscach jak Mini Lab Laboratorium Analiz Lekarskich Bożena Resakowska, które działa w Nysie.

Jakie alergeny można testować?

Rodzajów alergenów, które mogą wywoływać alergię, jest wiele, a ich wykrycie nie jest wcale łatwe, czy to dla specjalistów z laboratoriów analiz lekarskich, czy dla doświadczonych alergologów. W pierwszej kolejności istotne jest zatem określenie niepożądanych reakcji organizmu i przypasowanie ich do jednych z pięciu grup uczulających. Specjaliści z laboratorium Mini Lab Bożeny Resakowskiej zaliczają do nich przede wszystkim:

  • Alergeny wziewne – występują w powietrzu i przedostają się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, wywołując kaszel, duszności, katar czy uporczywe kichanie. Przykłady: pyłki, roztocza kurzu, zarodniki grzybów pleśniowych.

  • Alergeny pokarmowe – występują w produktach spożywczych, doprowadzając do dolegliwości układu pokarmowego. Przykłady: pszenica, orzeszki ziemne, soja, ryby, jajka, cytrusy.

  • Alergeny kontaktowe – związane są z kontaktem ze skórą, powodując wypryski, swędzące zaczerwienienia czy pokrzywkę. Przykłady: konserwanty, nikiel, chrom, kobalt, substancje zapachowe.

  • Jad owadów – związki zawarte w jadzie pszczół, os czy szerszeni powodujące silne dolegliwości bólowe, a nawet duszności czy wstrząs anafilaktyczny.

  • Leki – związki zawarte w lekach (między innymi penicylina)  wywołujące np. obrzęki twarzy, swędzące bąble czy opuchnięcie dróg oddechowych, a co za tym idzie silne duszności.

4 rodzaje testów alergologicznych

Obecnie istnieje kilka rodzajów testów alergologicznych, które można wykonać w takich laboratoriach jak Mini Lab, przy czym należy podkreślić, iż różnią się one od siebie zarówno sposobem przeprowadzenia, jak i metodyką oraz możliwościami interpretacyjnymi. Wyróżnić można zatem:

  1. Punktowe testy skórne SPT – badania takie przeprowadza się przy podejrzeniu uczulenia na alergeny wziewne, niektóre alergeny pokarmowe, a także przy diagnostyce alergii IgE-zależnych. Metoda SPT przynosi też dobre rezultaty przy wykrywaniu atopowego zapalenia skóry. Testy polegają na nanoszeniu na przedramię kropli alergenów wraz z nakłuciem pozwalającym danej substancji wniknąć do organizmu. W przypadku, w którym poddawane reakcji miejsce stanie się silnie zaczerwienione po kilkunastu minutach, można mieć pewność uczulenia. Pacjent kierowany jest wtedy na leczenie np. metodą odczulania.

  2. Naskórkowe testy płatkowe NPT – badanie to ma na celu wywołanie niewielkiego alergicznego zapalenia w kontakcie alergenu ze skórą na plecach. Standardowo zestaw testowy składa się na 30 rodzajów alergenów kontaktowych, do których zlicza się nikiel, chrom, kobalt, formalina, substancje zapachowe oraz barwniki. Mogą one mieć zarówno postać ciekłą, jak i stałą. Jeśli chodzi o odczyt, dokonywany jest on nawet dopiero po 2-7 dniach działania konkretnego alergenu.

  3. Testy alergologiczne u dzieci SAFT – stosowane są one jako alternatywa dla testów STP i przeznaczone są dla pacjentów do 3 roku życia. Testy SAFT zwane są jako skórne ekspozycyjne testy pokarmowe, które polegają na zaaplikowaniu na skórę pleców dziecka plastra wypełnionego alergenami (np. jaja, mleko krowie, orzeszki, mąka pszenna, kakao). Odczyt dokonuje się zaś po 10-30 minutach, a rozpoznanie bąbla pokrzywowego wskazuje właśnie na alergię pokarmową.

  4. Testy alergologiczne z krwi – polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenom, które podejrzewa się o wywoływanie reakcji alergicznych. Metoda ta jest stosowana między innymi wtedy, kiedy nie można u pacjenta odstawić leków zaburzających wyniki badań skórnych czy prowokacyjnych.

Podsumowanie

Skuteczna walka z alergiami zawsze rozpoczyna się od diagnostyki. W zależności od informacji pozyskanych w trakcie wywiadu z pacjentem może być on skierowany na jeden lub kilka różnych testów. Podkreślić bowiem trzeba, że lista alergenów jest bardzo długa, a wśród nich zalicza się te wziewne, kontaktowe, pokarmowe oraz leki i jad owadów. Jeśli chodzi zaś o szybką diagnostykę alergiczną, najlepiej wybierać ośrodki o takim profilu jak Laboratorium Analiz Lekarskich Mini Lab Bożeny Resakowskiej, które działa w Nysie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz