Artykuł sponsorowany

Mikrofibra – zalety niezwykłej ścierki przeznaczonej do pielęgnacji samochodów

Mikrofibra – zalety niezwykłej ścierki przeznaczonej do pielęgnacji samochodów

Ścierki lub ręczniki z włókien mikrofibry to podstawowe wyposażenie w każdym zadbanym aucie. Właściciel, któremu zależy na eleganckim wyglądzie pojazdu, powinien mieć pod ręką zestaw kilku różnych tkanin – jedne przeznaczone do czyszczenia tapicerki i wycierania kurzy z deski rozdzielczej, inne do osuszania karoserii i szyb, a jeszcze inne do aplikowania wosków czy pielęgnowania karoserii kosmetykami samochodowymi.

Mikrofibry to włókna wytwarzane dzięki najnowszym osiągnięciom techniki – to mieszanka poliestru (surowiec, z którego powstają butelki plastikowe i folia) oraz poliamidu (materiały nylonowe). Pojedyncze włókna są bardzo cienkie, mają nawet sto razy mniejszy przekrój niż ludzki włos. Są przy tym niezwykle wytrzymałe. Wykonane z nich materiały wyróżniają się bardzo dużą chłonnością wody, ale równocześnie są miękkie i przyjemne w dotyku.

– Te cieniutkie włókna znalazły szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle tekstylnym czy jako akcesoria do gospodarstwa domowego, ale dla kierowców najbardziej istotne są ich zalety wykorzystywane podczas pielęgnacji pojazdów

 – mówi specjalista Gloss Factory, sklepu internetowego z kosmetykami samochodowymi.

  – Rozprowadzanie preparatów ochronnych po powierzchni karoserii lub usuwanie brudów z lakieru wymaga bardzo wytrzymałych, ale jednocześnie niezwykle delikatnych tkanin. Te warunki idealnie spełniają włókna mikrofibrowe. Jednak należy umiejętnie dobrać odpowiedni rodzaj materiału do konkretnych czynności.

 

Trzy parametry tkaniny

Ściereczki samochodowe z mikrofibry świetnie nadają się do wielu czynności pielęgnacyjnych. Wybierając jednak konkretny produkt, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry tkaniny, które decydują o jej jakości i przeznaczeniu:

  • gramaturę,
  • rodzaj splotu włókien,
  • obszycie krawędzi.

Decydując się na zakup ściereczek lub ręczników lepszej jakości, trzeba oczywiście zapłacić wyższą cenę. Jednak mniejszy wydatek na mikrofibry nie musi oznaczać oszczędności. Warto zdecydować się na tkaniny bardziej wytrzymałe i droższe, które jednak nawet po wielokrotnym użyciu i praniu zachowają na długo swoje unikalne właściwości. Najważniejsze jednak jest to, że stosowanie ściereczek dobrej jakości jest bezpieczne dla lakieru.

 

Gramatura materiału

Gramatura jest podstawowym parametrem materiału na ściereczki i ręczniki samochodowe. Określa ilość włókien wykorzystanych do stworzenia metra kwadratowego tkaniny – jest wyrażana w gramach na metr kwadratowy (g/m2).

Ze względu na gramaturę wyróżnia się trzy rodzaje ściereczek z mikrofibry:

  • cienkie – 250-300 g/m2,
  • grube – 500-800 g/m2,
  • bardzo grube – powyżej 1000 g/m2.

Cienkie mikrofibry najlepiej nadają się do pielęgnacji wnętrza samochodu, w tym czyszczenia tapicerki skórzanej oraz do przecierania szyb i usuwania trudnych zabrudzeń na karoserii (tłuste plamy, owady, zaschnięte błoto). Do nakładania powłok ceramicznych i kwarcowych na lakier wykorzystuje się tkaniny o możliwie najmniejszej gramaturze.

Grube mikrofibry stosuje się przy docieraniu wosków na karoserii, nakładaniu quick detailerów czy docieraniu pasty polerskiej. Ręczniki o wysokiej gramaturze świetnie nadają się do osuszania polakierowanych powierzchni.

 

Rodzaj splotu włókien

Wybierając materiały z mikrofirby należy zwracać także uwagę na wzór ułożenia włókien, czyli rodzaj splotu. Ściereczki o pionowym, długim włosiu są przeznaczone do docierania wosków i past polerskich na sucho. Charakteryzują się dużą chłonnością i dobrze zbierają nadmiar nakładanego preparatu. Są także bezpieczne dla lakieru.

Mikrofibry waflowe łatwo rozpoznać, bo budowa tej tkaniny przypomina strukturą popularne ciasteczka. Dobrze sprawdza się przy zdejmowaniu brudu z lakieru i szyb czy osuszaniu karoserii. Ścierki o podwiniętym włosiu nie zostawiają smug na karoseriach i szybach. Mają włókna zawinięte w pętelki. Nadają się także do rozprowadzania m.in. kosmetyków samochodowych i ostatecznego docierania wosków.

Mikrofibry satynowe mają gładką powierzchnię, bez wystających włókiem. Można stosować je do ostateczne wytarcia umytych szyb.

 

Obszycie tkaniny

Zakończenie krawędzi ściereczek ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy stosuje się je do pielęgnacji karoserii. Zdecydowanie należy unikać wtedy produktów obszytych zwykłymi nitkami. Są niebezpieczne dla lakieru, gdy z dużą siłą dociera się nimi wosk czy rozprowadza inne kosmetyki.

Do takich zabiegów należy wybierać ściereczki lub ręczniki z krawędziami zabezpieczonymi nitkami satynowymi lub z mikrofibry. Nie twardnieją one w trakcie zabiegów i są równie bezpieczne dla lakieru, jak inne włókna tych miękkich tkanin. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór materiałów bez wykończenia nićmi. Te materiały są cięte laserem lub ultradźwiękami, a powstałe w ten sposób krawędzie szmatek czy ręczników nie stwarzają żadnego zagrożenia dla lakieru, czy powłok ochronnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz