Artykuł sponsorowany

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – jakie kupić?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – jakie kupić?

Zakup mieszkania to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych kwestii, takich jak metraż nieruchomości, jej lokalizacja czy stan techniczny. Możemy zdecydować się na mieszkanie całkiem nowe, prosto od dewelopera lub takie z rynku wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma pewne plusy i minusy. Postaramy się je pokrótce przedstawić.

Zalety i wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny rozwija się bardzo dynamiczne. W każdym polskim mieście i na jego obrzeżach powstają coraz to nowe osiedla, które charakteryzują się modernistyczną architekturą. Przy zakupie całkiem nowego mieszkania najczęściej podpisujemy umowę z samym deweloperem, rzadziej ze spółdzielnią mieszkaniową. Przedmiotem owej umowy może być lokal w trakcie budowy, wymagający gruntownego wykończenia bądź wykończony pod klucz. Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Przede wszystkim dlatego, że będziemy pierwszymi właścicielami nieruchomości.

Zyskamy dostęp do nieużywanych i nowoczesnych instalacji, a także będziemy mogli zaaranżować wnętrza na podstawie swoich indywidualnych upodobań. Zaletą jest także wysoka estetyka części wspólnych. Ponadto wiele osób twierdzi, że nowe mieszkania są tańsze w eksploatacji, co może mieć związek z jakością materiałów użytych w trakcie budowy. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że mieszkania z rynku pierwotnego są droższe niż te z rynku wtórnego. Nie zawsze też położone są w dogodnej lokalizacji. Wokół nowych osiedli często dopiero powstaje potrzebna infrastruktura, co może się wiązać z hałasem.

Zalety i wady zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Jak przekonuje agent nieruchomości z warszawskiej agencji 4 Ściany – zakup używanego mieszkania postrzegany jest jako mniej prestiżowy, jednak takie rozwiązanie ma sporo zalet. Rynek wtórny jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Możemy kupić mieszkanie i od razu się do niego wprowadzić, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Możemy też nabyć lokal do gruntownego remontu i przeobrazić go w wygodny i nowoczesny apartament. Możliwości jest naprawdę wiele. Istotnym plusem nieruchomości z rynku wtórnego jest niższa cena, choć nie jest to regułą. W stolicy na przykład używane mieszkania mogą być droższe od tych nowych, na co duży wpływ ma lokalizacja i związany z nią dostęp do komunikacji miejskiej.

Osiedla z lat 70, 80, 90 czy 2000 są już rozplanowane. Wokół nich otwarte są sklepy spożywcze, szkoły, przedszkola i punkty usługowe, co zapewnia mieszkańcom odpowiedni komfort życia. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle też nie musimy się martwić tym, że za oknem „wyrośnie” nam drugi blok. Zazwyczaj nie pozwoli na to plan zagospodarowania przestrzennego. A jakie są wady zakupu lokalu z drugiej ręki? Mieszkania zlokalizowane w starszych budynkach na pewno będą wymagać częstszych remontów - wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, stolarki okiennej. Wszystko to z czasem się zużywa, co jest naturalnym procesem. Musimy być na to przygotowani finansowo. Trzeba też dodać, że nieruchomości z rynku wtórnego nie cechują się najwyższym poziomem energooszczędności, co zwiększa koszt ich eksploatacji.

Opracowanie:
Warszawa, Żurawia 32/34 lok. 47
tel. 884 884 153
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz