Artykuł sponsorowany

Mieszkanie blisko centrum czy dom na obrzeżach – co wybrać?

Mieszkanie blisko centrum czy dom na obrzeżach – co wybrać?

Własne lokum to coś, do czego każdy z nas dąży, często przez kilka lat. Niezależnie od tego, czy planujemy założenie rodziny, małżeństwo, czy też zamierzamy mieszkać w pojedynkę, posiadanie na własność mieszkania lub domu daje nam komfort i poczucie stabilności. Musimy jednak wziąć pod uwagę nasze potrzeby – od nich zależeć będzie kluczowy wybór: mieszkanie w centrum albo dom na przedmieściach.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Ze względu na przeznaczenie i charakter obiektów budowlanych wyróżnić możemy kilka sektorów budownictwa. Przeciętny Polak najczęściej spotyka się z budownictwem miejskim, które – wbrew nazwie – obejmuje więcej niż budynki znajdujące się na terenie miasta. W jego zakresie leży budownictwo mieszkaniowe, czyli wszystkie budynki mieszkalne i usługowe, w tym handlowe, biurowe czy użytku publicznego. Budynki mieszkalne podzielić możemy na:

  • jednorodzinne,
  • wielorodzinne.

W zakres budownictwa miejskiego wchodzi ponadto budownictwo komunalne w postaci infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej oraz obiekty małej architektury.

W budownictwie jednorodzinnym możemy spotkać się z domami jednorodzinnymi wolnostojącymi, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Budowa domów jednorodzinnych wolnostojących to najczęściej prywatna inwestycja, jednak coraz większą popularność zyskuje oferta deweloperów w tym zakresie. Wszystkie typy domów zazwyczaj budowane są na przedmieściach lub w pobliskich miejscowościach, gdzie łatwiej o teren potrzebny do ich budowy. W architekturze wielorodzinnej również występuje kilka typów budynków, między innymi dobrze znane nam mieszkania w bloku, który formalnie określa się mianem klatkowca, ponieważ mieszkania dostępne są z klatek schodowych. Nowoczesne domy wielorodzinne coraz częściej przyjmują postać punktowców, czyli budynków wielokondygnacyjnych, w których mieszkania skupione są wokół centralnego pionu komunikacyjnego.

Mieszkanie czy dom – co jest lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od naszych potrzeb oraz stylu życia. Możemy jednak wskazać pewne zalety oraz wady obu rozwiązań. Dom jednorodzinny oferuje najwyższy stopień prywatności oraz najwięcej przestrzeni do naszej dyspozycji. Możemy tu urządzić własny ogród i cieszyć się ciszą i spokojem z dala od zgiełku miasta. To jednak jedynie pozór, ponieważ popularność podmiejskich nieruchomości spowodowała, że wsie już od jakiegoś czasu nie są ciche i spokojne. Ogromną trudność sprawiają też dojazdy i powroty z pracy. Długie stanie w kroku każdego dnia to niestety codzienność właścicieli podmiejskich domków.

Domy wielorodzinne położone w mieście, takie jak inwestycja przy ulicy Smolnej w Poznaniu, którą planuje Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane BTM sp. z o.o. oferują natomiast zarówno bliskość natury, jak i innych lokali usługowych i obiektów, na przykład szkół, przychodni czy miejsc pracy. Nie są zlokalizowane w ścisłym centrum, ale na tyle blisko, by dotarcie od niego nie zajmowało wiele czasu. Ponadto użytkowanie mieszkania wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku domu – oszczędności występują przede wszystkim w zakresie ogrzewania oraz remontów. Sprzedaż mieszkań prowadzona jest przez deweloperów jeszcze przed zakończeniem inwestycji, co daje nam możliwość wyboru obiektu, który spełnia nasze wymagania oraz czas na zaplanowanie prac wykończeniowych, które będziemy mogli przeprowadzić według własnego uznania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz