Międzybrodzie Bialskie, czyli idealna baza wypadowa w góry

Międzybrodzie Bialskie, czyli idealna baza wypadowa w góry

W sezonie wielu turystów z uwagi na tłumy rezygnuje z podróży w największe polskie góry na rzecz Sudetów czy Bieszczadów. Wciąż mocno niedocenianym pasmem, które zachwyca pięknymi krajobrazami, jest Beskid Mały. To właśnie tutaj znajduje się Międzybrodzie Bialskie, czyli niezwykle atrakcyjna miejscowość turystyczna. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym malowniczej wsi letniskowej. Poznaj wszelkie walory górskiego kurortu.   

Gdzie w polskie góry, czyli dlaczego warto odwiedzić Międzybrodzie Bialskie?

W naszym kraju nie brakuje pięknych i atrakcyjnych kurortów, gdzie można odpocząć blisko natury i podziwiać malownicze górskie krajobrazy. Obok Tatr największą popularnością wśród urlopowiczów cieszą Pieniny, Bieszczady czy Karkonosze. Jedną z ciekawszych destynacji są Beskidy, czyli grupa pasm należąca do łańcucha Karpat. To właśnie w Beskidzie Małym leży Międzybrodzie Bialskie – urokliwa polska wieś, która stanowi doskonałą bazę wypadową w góry.

Świetnie zlokalizowane wczasowisko, to alternatywa dla wielu turystów, którzy unikają najpopularniejszych kurortów w polskich górach. Jest bardzo interesującym celem zarówno zimowych, jak i letnich podróży. Ze względu na świetną bazę noclegową – liczne domki letniskowe, ośrodki wczasowe czy kompleksy wypoczynkowe centrum Międzybrodzia Bialskiego nieustannie tętni życiem. Znajdziemy tu wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych podróżników.   

Międzybrodzie

Międzybrodzie Bialskie a Międzybrodzie Żywieckie

Przewagą Beskidu nad innymi polskimi górami jest to, że miejsce łączy wyjątkowo urokliwe górskie szlaki z rzeką i pięknymi jeziorami. Dostępne są tutaj atrakcje, których nie uświadczymy w Tatrach czy Karkonoszach. To również wyjątkowy walor dwóch popularnych kurortów w Beskidzie Małym. Choć walory turystyczne Międzybrodzia Bialskiego są wciąż mniej doceniane niż te Międzybrodzia Żywieckiego, to warto odwiedzić również tę mniej znaną wieś.  

Dla wielu wyższość i większa popularność Międzybrodzia Żywieckiego wynika z jego położenia na zboczu Góry Żar. Stanowi ona bowiem wyjątkowe miejsce z wieloma atrakcjami. To doskonały ośrodek wypoczynkowo-sportowy dla miłośników adrenaliny. Mapa turystyczna Międzybrodzia Bialskiego, choć może nie tak charakterystyczna, to również przyciąga wielu turystów.   

Międzybrodzie Bialskie – największe atrakcje turystyczne

Jezioro Międzybrodzkie

Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Międzybrodziu Bialskim, to nieodzownym punktem podróży jest tutejsze jezioro. Ten sztuczny zbiornik wodny na rzece Sole powstał już w 1937 roku po wybudowaniu Zapory Porąbka. Malownicze wody odgrywają coraz większą rolę rekreacyjną oraz turystyczną w regionie.

Miejsce to nie bez powodu uznaje się za perełkę turystyczną Międzybrodzia Bialskiego. Jezioro gwarantuje niezapomniane widoki błękitnej tafli wody na tle niewysokich szczytów pobliskich gór. Znajdują się tutaj również plaże z wypożyczalniami sprzętu, placami zabaw czy lokalami gastronomicznymi. To idealne miejsce na prawdziwe wodne szaleństwo. Po drugiej stronie akwenu znajduje się Góra Żar, czyli bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. W miejscowości znajduje się zapora Elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.

Jezioro Międzybrodzkie

Szlaki turystyczne

Jeżeli rozpoczynamy swoją przygodę z pieszymi wędrówkami po górach, to Beskid Mały stanowi do tego idealne miejsce. Nie bez powodu szlaki turystyczne w Międzybrodziu Bialskim występują tak licznie. Dodatkowo szczyty góry nie są trudne do zdobycia. Miejscowość stanowi świetną bazę wypadową dla takich wypraw. Wśród najpopularniejszych tras wyróżniamy:

  • Czerwony szlak turystyczny na Czupel: prowadzi na najwyższy szczyt Beskidu Małego. Jest to całkowicie zalesione miejsce, do którego można dojść z dwóch miejsc – w tym z Międzybrodzia Bialskiego.   
  • Szlak niebieski na Nowy Świat: jedna z najpopularniejszych tras prowadzących z malowniczej wsi.
  •  Szlak na przełęcz Przegibek: kieruje podróżujących do jednego z ciekawszych miejsc w okolicy Międzybrodzia Bialskiego.   
  • Szlak na Chrobaczą Łąkę: celem jest jeden ze szczytów w Grupie Magurki Wilkowickiej, z którego przy dobrej pogodzie widać np. Babią Górę.

Zabytkowy kościół

Jednym z najciekawszych architektonicznych walorów Międzybrodzia Bialskiego jest Kościół pw. św. Marii Magdaleny. To wybudowana w stylu neoromańskim świątynia murowana, której początki sięgają 1810 roku. Można podziwiać tutaj ołtarz pochodzący z XVI/XVII wieku oraz barokowe i renesansowe obrazy m.in. patronki budowli. Po wojnie kościół został odbudowany po częściowych zniszczeniach. Ślady uszkodzeń można zauważyć np. na krzyżu z fragmentami figurki Chrystusa.   

Poza wskazanymi atrakcjami podczas pobytu w Beskidzie Małym warto zwiedzić pobliskie Międzybrodziu Bialskiemu popularne miejscowości, jak np. Żywiec czy Bielsko-Biała. Przed podróżą zapoznaj się z naszym niezbędnikiem górskich wycieczek.    

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży