Artykuł sponsorowany

Metody zastosowania oklein naturalnych

Metody zastosowania oklein naturalnych

Technika fornirowania znana jest już od czasów starożytnych. Polega ona na oklejaniu drewnianych wyrobów, takich jak meble, cieniutkimi płatami drewna innego gatunku, w celu nadania im bardziej estetycznego wyglądu. Przez wieki udoskonalano metody otrzymywania forniru, dopiero w latach 60-tych XX wieku został on wyparty przez tańsze okleiny sztuczne, czyli laminaty, imitujące fakturę i kolor naturalnego drewna. Obecnie naturalne okleiny drewniane wracają do użytku, meble produkowane z ich użyciem cieszą się coraz większym uznaniem.

Fornir a okleina – co jest czym?

Fornir to ogólna nazwa dla każdego rodzaju cienkich płatów drewna, uzyskiwanych drogą skrawania, łuszczenia lub piłowania. Dwa rodzaje forniru to obłogi oraz okleiny – różnią się one między sobą grubością oraz przeznaczeniem Obłóg to fornir grubość od 1 do 3 mm, przeznaczony jako grunt pod okleiną, nie posiada on zbyt dużej wartości estetycznej. Grubość okleiny waha się od 0,5 do 1 milimetra, stanowi ona zewnętrzną warstwę mebla i pełni funkcję dekoracyjną. W przypadku mebli zabytkowych często mylnie okleinę nazywa się obłogiem. Wynika to z faktu, iż niegdyś techniki otrzymywania forniru nie były tak zaawansowane, jak obecnie, dlatego okleiny były grubsze niż obecnie. W takich przypadkach powinno się brać pod uwagę funkcję forniru, a nie jego grubość.

Zastosowanie okleiny

Jak zostało wspomniane wyżej – okleina naturalna jest zewnętrzną warstwą produktu wytwarzanego z drewna, a więc decyduje o jego estetyce. Stosuje się ją przede wszystkim w:

  • Produkcji mebli wolnostojących i montowanych na stałe (np. zabudowy kuchennej oraz szaf wnękowych)
  • Renowacji zabytkowych mebli
  • Produkcji stolarki okienne i drzwiowej
  • Wytwarzaniu elementów architektonicznych, np. ścianek działowych
  • Produkcji sklejek

Jak uzyskiwana jest okleina?

Okleina wytwarzana jest z pni drzew, które wcześniej zostały poddane procesowi odparowania. Następnie przy pomocy skrawarki oddziela się od niego cieniutkie płaty, zwane arkuszami. Arkusze łączy się ze sobą w tej samej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia – dzięki temu możliwe jest uzyskanie naturalnego rysunku słojów drewna.

Produkcją wysokiej jakości oklein naturalnych zajmuje się firma Meda Veneer. W jej ofercie znajdziemy okleiny wytwarzane z drewna dębu europejskiego, sosny, olchy, jesionu, buku oraz wielu gatunków egzotycznych drzew.

 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz