Artykuł sponsorowany

Metody wiercenia w betonie

Metody wiercenia w betonie

Znaczna gęstość i twardość betonu sprawiają, że wykonywanie różnego rodzaju otworów w tym materiale jest niezwykle trudne. Dodatkowym utrudnieniem bywają tutaj także, zawsze obecne w żelbetach, stalowe pręty zbrojeniowe, mogące powodować zakleszczenie wiertła, czy też wyszczerbienie jego głowicy lub rozhartowanie całej końcówki. Czasem, szczególnie przy wykonywaniu większych otworów może zachodzić obawa naruszenia konstrukcji budynku.

Dobór metody wiercenia otworu w betonie

Stosowane są trzy podstawowe metody wiercenia w betonie, które, korzystając z informacji przekazanych nam przez specjalistów z firmy ATN Technika Diamentowa TADEUSZ NALEPA z Gliwic, opiszemy w trzech następnych akapitach. Dobór właściwej metody powinien być uzależniony w głównej mierze od średnicy i głębokości wierconego otworu. Należy tutaj upewnić się, czy w wierconym materiale będziemy mieli do czynienia z prętami zbrojeniowymi, a przed samym wierceniem sprawdzić, czy w miejscu, gdzie chcemy wykonać otwór, nie przebiegają jakieś przewody bądź rury.

Wiercenie otworów o małej średnicy

Do wiercenia w betonie otworów o mniejszych średnicach i niewielkiej głębokości można używać wiertarek udarowych lub młotowiertarek oraz:

  • wierteł widiowych o ostrzach wykonanych z węglików spiekanych ustawionych w taki sposób, że ich geometria wywołuje mikropęknięcia betonu, co zwiększa szybkość wiercenia
  • wierteł z płaską głowicą o podwójnym ostrzu używanych do wiercenia w niezbrojonym betonie lub w murach niebetonowych
  • wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu do stosowania w gęsto zbrojonym betonie; przy ostrożnej, dłuższej pracy potrafią one przebijać także stalowe pręty

Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy przy użyciu koronek udarowych

W tym przypadku posługujemy się młotowiertarkami z udarem pneumatycznym, który samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku oraz udarowymi wiertłami koronowymi z uchwytem SDS-max lub wieloklinem. Przy tej metodzie wiercenia musimy się liczyć z dużym hałasem, zapyleniem i możliwością występowania niepożądanych pęknięć w nawiercanym fragmencie ściany lub stropu. Koronkami udarowymi możemy wykonywać dosyć płytkie otwory do głębokości około 10 cm.

Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy koronkami diamentowymi

Ta metoda nawiercania betonu jest zdecydowanie najefektywniejsza. Przy użyciu koronek diamentowych można bez żadnych problemów wykonywać duże otwory nawet w betonie zbrojonym, do czego absolutnie nie nadaje się koronka udarowa. Diamentowa technika wiercenia przy użyciu specjalnych wiertnic do betonu umożliwia wykonywanie otworów o średnicy od 6 do 800 mm. Wiertnice do betonu mogą mieć napęd elektryczny lub hydrauliczny, a moc ich silników może wynosić od 1300W do 7500W. Przy silnikach najsłabszych możliwe jest wiercenie z tzw. ręki, jednakże każda wiertnica ma specjalny stojak, który zwiększa stabilność i szybkość pracy oraz umożliwia wykonywanie otworów pod kątem. Stojak wiertnicy jest kotwiony do nawiercanego elementu lub przyciskany do niego pompą podciśnieniową, a rola operatora ogranicza się do wprawiania narzędzia w ruch posuwisty przy pomocy specjalnej dźwigni. Większość wierceń koronkami diamentowymi wykonuje się na mokro, co powoduje wypłukiwanie urobku na zewnątrz i chłodzenie narzędzia skrawającego.

Diamentowa technika wiercenia jest metodą cichą i bezpyłową, a brak udaru pozwala uzyskiwać otwory o idealnie równych krawędziach i bez obawy o powstawanie mikropęknięć mogących osłabiać konstrukcję budowli.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz