Artykuł sponsorowany

Metody uzdatniania wody

Metody uzdatniania wody

Nie każda woda nadaje się do picia. Bywa też tak, że może być nawet niebezpieczna dla zdrowia z powodu bakterii czy związków chemicznych, które się w niej znajdują. Właśnie dlatego uzdatnianie wody jest tak istotne, ponieważ przywraca właściwości fizykochemiczne dostosowane do wymagań wynikających z jej przeznaczenia. Jeśli więc nie chcesz narażać siebie i swoich bliskich, dowiedz się, jakie są metody uzdatniania wody.

Jakie są metody uzdatniania wody?

Aby znacznie poprawić jakość swojej wody, warto poznać kilka metod jej uzdatniania. Oto te najistotniejsze:

  • Filtry mechaniczne – łatwe do zamontowania urządzenia, które usuwają z wody piasek, rdzę i zawiesiny. Doskonale sprawdzą się w przypadku każdej instalacji.
  • Zmiękczanie wody – popularna metoda uzdatniania wody, dzięki której usuwane są z niej substancje powodujące twardość. Są to zazwyczaj magnez i wapń. Ogranicza to rozwój kamienia, głównie w urządzeniach kuchennych i pralniczych. Twardość ogólna wody do picia powinna wynosić nie mniej niż 60 mg CaCO3/l.
  • Odżelazianie i odmanganianie – poprawiają barwę i przejrzystość wody, usuwając nadmiar żelaza i manganu. W ten sposób znika też jej metaliczny posmak.
  • Filtracja na aktywnym węglu – usuwa zanieczyszczenia organiczne i chlor. Filtry poprawiają też barwę, zapach i smak wody.
  • Lampy UV – coraz popularniejsze rozwiązanie, gdyż lampy nie zmieniają składu chemicznego wody, lecz natychmiast zabijają szkodliwe mikroorganizmy. Woda naświetlana promieniami jest pozbawiona bakterii, wirusów i drobnoustrojów, a promiennik UV wymienia się tylko raz w roku.
  • Odwrócona osmoza – ten proces praktycznie całkowicie odsala wodę i usuwa bakterie, wirusy, drobnoustroje, jak i drobne zanieczyszczenia mechaniczne.

Stacje do uzdatniania wody

Wiele rozwiązań dla indywidualnych odbiorców można zastosować również w przedsiębiorstwach. Dotyczy to szczególnie tych, które mają własne ujęcie wody.

Jeśli nie chcesz, aby Twój zakład doświadczał problemów z chlorem, żelazem, manganem czy twardością wody, musisz podjąć odpowiednie kroki. Postaw na rozwiązania sprawdzonych firm, takich jak WATERTECH, które zajmują się budową stacji do uzdatniania wody. Ich certyfikaty, w tym np. jakości wg normy ISO 9001, potwierdzają spełnianie wszystkich norm. Liczne referencje umieszczone na stronie firmowej również są gwarancją skuteczności oferowanych rozwiązań.

Kompleksowe uzdatnianie wody jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i dla wielu przedsiębiorstw. Warto wiec poszerzyć wiedzę na ten temat, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistami.

Oceń artykuł (10)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz