Artykuł sponsorowany

Metody usuwania kamienia nazębnego – Gabinet Stomatologiczny Małgorzaty Ossowskiej

Metody usuwania kamienia nazębnego – Gabinet Stomatologiczny Małgorzaty Ossowskiej

Usuwanie kamienia nazębnego wchodzi w skład profilaktyki stomatologicznej. Jest jednym ze sposobów dbania o zdrowie jamy ustnej. Należy, zatem do zbioru czynności zapobiegających rozwojowi chorób zębów i przyzębia. Z zaawansowanym kamieniem poradzą sobie tylko placówki takie jak Gabinet Stomatologiczny Małgorzaty Ossowskiej. Sprawdź, jakie metody wykorzystują by się go pozbyć.

Czym jest kamień nazębny?

Zdecydowanie warto pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Dlatego, że pomaga uniknąć poważnych problemów. Zaniedbania skutkują rozwojem kamienia nazębnego powstającego z resztek jedzenia, bakterii, soli mineralnych i śliny. Powoduje nieświeży oddech, żółknięcie zębów i sprzyja próchnicy. Osad pojawia się na zębach już po kilku godzinach po umyciu. Natomiast po około 48 godzinach zaczyna się mineralizować. Gdy przekształci się w kamień, nie uda się go usunąć domowymi sposobami. Mało tego, zacznie się przenosić na pozostałe zęby. Kamień dzieli się na naddziąsłowy i poddziąsłowy rozwijający się poniżej linii dziąseł. Warto wiedzieć, że ten drugi rodzaj jest znacznie trudniejszy do usunięcia.

Skaling zębów

Usuwanie kamienia nazębnego, nazywane też skalingiem, to usługa dentystyczna wchodząca w skład stomatologii zachowawczej. Jest dostępna między innymi w Gabinecie Stomatologicznym Małgorzaty Ossowskiej. Zazwyczaj polega na usuwaniu kamienia z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. W niektórych przypadkach stosowana jest też:

  • metoda mechaniczna,

  • metoda chemiczna,

  • metoda laserowa,

  • metoda manualna.

Najczęściej używana wersja skalingu jest bezpieczna i bezbolesna. Ponadto rozbijanie kamienia ultradźwiękami nie powoduje ubytków szkliwa. Po nim warto przeprowadzić piaskowanie zębów. Jest to ciśnieniowe czyszczenie zębów mieszaniną piasku, powietrza i wody. Pozwala na pozbycie się osadów i przebarwień.

Jak już wspominaliśmy, kamienia nazębnego w zaawansowanej formie nie da się usunąć domowymi metodami. Jednakże samodzielnie można sobie poradzić z lekkim osadem. Jednym ze sposobów jest szczotkowanie zębów węglem aktywowanym mającym właściwości antyseptyczne. Kolejnym czyszczenie z pomocą octu jabłkowego, który ma działanie przeciwpróchnicze.  Osad można też usunąć mieszanką oleju kokosowego i sody oczyszczonej. Trudniejsze przypadki wymagają skalingu ultradźwiękowego i piaskowania. Te zabiegi są przeprowadzane między innymi w Gabinecie Stomatologicznym Małgorzaty Ossowskiej. Ta placówka specjalizuje się w stomatologii zachowawczej, jej siedziba mieści się w Zgierzu w województwie łódzkim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz