Artykuł sponsorowany

Metody spawania stali nierdzewnej

Metody spawania stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest to określenie na gatunki metali odporne na działanie różnych czynników elektrochemicznych oraz na korozję. Uzyskuje się ją poprzez dodanie do niej innych pierwiastków, które wzmacniają jej plastyczność, rozciągliwość bez negatywnego wpływu na jej trwałość. Wśród nich wyróżnia się m.in. stal austenityczną oraz kwasoodporną, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Metody spawania stali wykorzystujące gaz ochronny

Jedną z metod jest spawanie przy użyciu elektrody topliwej w osłonie gazu, w skrócie MIG. Polega ona na wytworzeniu ciepła przez łuk zajarzony między spawanym elementem, a metalowym drutem elektronowym. Metoda ta pozwala na wyjątkowo głęboki przetop stali oraz samego drutu, który gwarantuje uzyskanie dużej wydajności spawania. Metoda ta może być przeprowadzana ręcznie, jak również automatycznie przy użyciu specjalnego wózka zwiększającego efektywność spawania.

W metodzie TIG zachodzi spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem nietopliwej elektrody wolframowej. Do procesu tego wykorzystuje się prąd stały o biegunowości ujemnej. Ze względu na to, że zakłada skoncentrowane źródło ciepła, pozwala na lepszą kontrolę nad całym procesem spawania. Metoda ta zazwyczaj przeprowadzana jest ręcznie, podsumowują pracownicy firmy Korten.

Metoda spawania stali prądem impulsowym

W spawaniu stali nierdzewnej wykorzystuje się także prąd pulsujący, który pozwala na uzyskanie wąskiej spoiny o równomiernym przekroju. Ta metoda pracy daje również duże możliwości kontroli samemu spawaczowi, ogranicza sferę przegrzania materiału oraz pozwala unikać odprysków.

Gaz wykorzystywany do spawania stali

W dwóch wymienionych powyżej metodach spawania stali nierdzewnej wykorzystuje się gazy lub ich mieszaniny W spawaniu stali nierdzewnej jako gazu ochronnego używa się argonu z domieszką tlenu albo helu z dodatkiem wodoru. Odchodzi się natomiast od wykorzystania domieszek z udziałem dwutlenku węgla, ponieważ wpływają na większą ilość węgla w jeziorku spawalniczym. Wybór metody podyktowany jest przede wszystkim rodzajem stali, ale także właściwościami, jakie chcemy uzyskać. Gaz może mieć wpływ również na kształt spoiny, gładkość powierzchni oraz odporność stali na korozję.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz