Artykuł sponsorowany

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Prace budowlane kojarzą się nam przede wszystkim ze stawianiem różnego typu obiektów. Trzeba jednak zaznaczyć, że sektor ten jest znacznie szerszy i obejmuje także np. prace ziemne. To jednak nie wszystko, ponieważ robotami budowlanymi określa się też rozbiórki i wyburzenia. Dzięki takim usługom można z bezpieczny sposób usunąć stare budynki, które nie są użytkowane lub mogłyby stwarzać zagrożenie. Zobacz, w jaki sposób przeprowadza się rozbiórki obiektów budowlanych.

Wyburzenia selektywne i poprzez implozję

Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe to jeden z głównych obszarów budownictwa. Prace tego typu polegają na usunięciu danego obiektu w taki sposób, aby było to bezpieczne. Wyróżnia się kilka metod tego typu robót, a jedną z nich jest rozbiórka przez implozję. To z pewnością najefektowniejszy sposób zburzenia obiektu. Polega on na zastosowaniu materiałów wybuchowych, które zniszczą główne pionowe podpory budynku. Efektem takiego działania jest zawalenia się obiektu od środka na zewnątrz. W tym przypadku ogromne znaczenie ma właściwe rozmieszczenie ładunków wybuchowych, a także kolejność ich detonacji. Sposób ten zwykle wykorzystywany jest w przypadku usuwania dużych obiektów budowlanych czy kominów.

Kolejnym sposobem, który znacznie różni się od wyżej opisanego, jest selektywna rozbiórka budynku. Dzięki niej można odzyskać niektóre materiały budowlane i ponownie ich użyć w innych pracach. Jeżeli taka opcja nie istnieje, to zawsze materiały z rozbiórki można poddać recyklingowi. Z tego względu selektywne wyburzenia obiektów budowlanych są chętnie wybierane przez firmy budowlane, w tym Zakład Usług Budowlanych CHATA z Kępna w województwie wielkopolskim. Dzięki selektywnej rozbiórce można odzyskać między innymi drewno, cegły, metal i beton.

Pozostałe metody rozbiórek i wyburzeń

Kolejne sposoby rozbiórki budynków wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Pierwszy ze sposobów to wyburzenia z wykorzystaniem koparki o wysokim zasięgu ramienia. Metoda ta wybierana jest zwykle, gdy trzeba zlikwidować obiekty o ponad 20 metrach wysokości. Sprawdzi się ona w przypadku budynków murowanych, żelbetowych, a także stalowych i mieszanych. Koparka powinna być wyposażona w długie ramię złożone z 3 sekcji albo wysięgnika teleskopowego. Na końcu ramienia musi znajdować się kruszarka, młotek lub nożyce, które posłużą do wyburzenia obiektu od góry do dołu.

Ostatnią najczęściej stosowaną metodą rozbiórki jest wyburzanie za pomocą żurawia i kuli. Zazwyczaj sposób ten wykorzystywany jest do burzenia dużych budynków, a sam proces polega na rozbijaniu ich za pomocą kuli przyczepionej do żurawia. Kula waży kilkadziesiąt ton i bez trudu niszczy budynki. W tym przypadku ważne są umiejętność operatora żurawia, ponieważ nietrafienie w budynek można zakończyć się przeciążeniem pojazdu i jego wywrotką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz