Materiał Partnera

Metody pomocy dzieciom niepełnosprawnym

Metody pomocy dzieciom niepełnosprawnym

Niepełnosprawne dzieci i ich rodziny potrzebują wsparcia. Opieka nad dzieckiem, dotkniętym niepełnosprawnością, często jest bowiem kosztowna i wymaga wielu poświęceń. Sposobów, w jaki możemy pomóc niepełnosprawnym dzieciom i ich opiekunom, jest wiele. Jednym z nich jest udzielenie wsparcia dla fundacji, działającej na ich rzecz. Co dokładnie możemy zrobić? Przeczytaj i sprawdź.

Wolontariat

Jeśli dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, doskonałą formą pomocy może być wolontariat. Nim podejmiemy decyzję, musimy ją jednak dobrze przemyśleć. Dlaczego?

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni z Fundacji Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka w Warszawie: Każdy może zostać wolontariuszem, wystarczy skontaktować się z wybraną fundacją. Warto jednak pamiętać, że forma wolontariatu może nie być odpowiednia dla każdego z nas. Aby pomagać niepełnosprawnym dzieciom, musimy posiadać odpowiednie predyspozycje. Oczywiście nie oznacza to konieczności posiadania dyplomu pedagoga specjalnego czy psychologa. Z pewnością jednak musimy mieć w sobie duże pokłady akceptacji, zrozumienia i cierpliwości.

I jeszcze jedna ważna informacja – w przypadku osób niepełnoletnich rodzice lub prawni opiekunowie muszą wyrazić zgodę na podjęcie takiej działalności przez swoje dziecko czy podopiecznego. A zgoda ta musi być udzielona w formie pisemnej.

Wsparcie finansowe

Jeśli nie mamy wolnego czasu lub nie czujemy się na siłach, aby zostać wolontariuszem, możemy udzielić fundacji wsparcia finansowego. Wystarczy, że przejemy wybraną przez nas kwotę na konto danej organizacji.

Jeżeli nie mamy na swoim koncie takiej ilości środków, która pozwoliłaby nam na podzielenie się naszymi dochodami z innymi, wówczas możemy pomóc finansowo w innej formie. Otóż możemy wesprzeć fundację dla dzieci niepełnosprawnych, przekazując na nią 1% swojego podatku dochodowego z PIT. Potrzebne do tej operacji dane zaś w bardzo łatwy sposób znajdziemy na stronie internetowej wybranej przez nas fundacji.

Pomoc materialna

Istnieje jeszcze jedna forma wsparcia. W każdej fundacji, działającej na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami, z pewnością przydadzą się zabawki i książki. Takiej organizacji możemy ofiarować również artykuły papiernicze oraz filmy, które bywają niezwykle przydatne i pomoce w trakcie organizowania zajęć dla dzieci.

Nieocenionym wsparciem może być także pomoc materialna w postaci sprzętu RTV, AGD oraz różnego rodzaju mebli.

Niezależnie od tego, w jakiej formie udzielimy wsparcia fundacji dla dzieci niepełnosprawnych, pamiętajmy o tym, że nasza pomoc jest bezcenna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz