Materiał Partnera

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali

Istnieje wiele metod obróbki metali - najbardziej kojarzy nam się z nimi cięcie i gięcie. W naszym artykule skoncentrujemy się na metodach cięcia blach i opowiemy o tych najbardziej popularnych. Jest wiele sposobów cięcia blachy, część z nich nadaje się do automatyzacji, a część nie. Metodę należy dobrać zgodnie z grubością blachy oraz projektu, który chcemy zrealizować.

Cięcie tlenowe i plazmowe

Najstarszy proces cięcia miękkiej stali to cięcie tlenowe. Jest to proces prosty, a sprzęty używane do cięcia należą do tanich. Palniki tlenowe potrafią przeciąć nawet bardzo grubą blachę. Ważne jest prawidłowe ustawienie palnika, tak by zapewnić prostopadłą powierzchnię cięcia. Cięcie tą metodą sprawdza się w przypadku blach o grubości powyżej 25 mm. Wadą tej metody jest niska prędkość cięcia. Cięcie plazmowe, a właściwie cięcie łukiem plazmowym również pozwala na cięcie blach z miękkiej stali. Prędkość cięcia jest znacznie większa, jednak komplet sprzętu do cięcia plazmowego jest drogi - mówi nam przedstawiciel firmy ASAP z Dąbrowy Górniczej, która zajmuje się między innymi obróbką skrawaniem, gięciem rur i wypalaniem blach. Metoda ta sprawdza się przy blachach o grubości 6-40 mm, w zależności od prądu cięcia. W przypadku zbyt cienkich blach prostopadłość cięcia ulega pogorszeniu.

Cięcie laserowe

Cięcie laserowe to bez wątpienia najlepsza z metod tego rodzaju obróbki metalu. Pozwala na uzyskanie wspaniałych rezultatów, pod warunkiem, że materiał jest dobrej jakości. Należy też zadbać o czystość gazu i kontrolować stan dyszy oraz jakość wiązki. W przypadku miękkiej stali technologia cięcia laserem to właściwie przepalanie. Wykorzystywana jest ekstremalnie wysoka temperatura skupionej wiązki lasera, a nie płomień podgrzewający. Szybkość procesu zależy więc od reakcji chemicznej między stalą a tlenem, a właściwie między tlenem i samym żelazem, które znajduje się w stali. Laser zapewnia bardzo dokładne cięcie, szczelina, która tworzy się w stali, jest bardzo wąska. Pozwala to na wycinanie precyzyjnych konturów i malutkich otworów. Ząbki (zadziory na krawędzi) i nawisy metalu są niewielkie. Co ważne dla firm zajmujących się cięciem metalu, bardzo ważną zaletą procesu laserowego jest niezawodność. Automatyka nowoczesnych maszyn jest wręcz doskonała, a trwałość materiałów eksploatacyjnych bardzo wysoka. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz