Artykuł sponsorowany

Metody leczenia próchnicy stosowane w klinikach dentystycznych

Metody leczenia próchnicy stosowane w klinikach dentystycznych

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy? Przede wszystkim poprzez właściwą higienę jamy ustnej i unikanie nadmiernego spożywania słodyczy. Ważne są też regularne wizyty kontrolne u dentysty. W przypadku pojawienia się choroby, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który dobierze odpowiednią kurację i pomoże uratować zęby przed usunięciem. Jakie metody leczenia są obecnie najczęściej stosowane?

Co sprzyja powstawaniu próchnicy?

Próchnica, będąca chorobą cywilizacyjną, dotyka przeszło 90% Polaków. Jej rozwojowi sprzyjają przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie dużych ilości słodyczy czy słonych przekąsek. To one są podstawowym źródłem energii dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Kolejne istotne czynniki wpływające na rozwój tej choroby to brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nieregularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Ważną rolę w powstawaniu próchnicy odgrywają bakterie z gatunku Lactobacillus i Streptococcus mutans. Rozkładają one węglowodany pozyskane z pożywienia na kwasy, które obniżając pH jamy ustnej, prowadzą do demineralizacji tkanek twardych zęba i osłabienia szkliwa. W wyniku tego procesu, na zębie tworzy się ubytek, który ma tendencję do powiększania się i może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Sposoby leczenia próchnicy

Metody leczenia próchnicy zależą od stopnia jej zaawansowania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje kilka sposobów walki z tą chorobą, które stosowane są w zależności od sytuacji. Na początkowym etapie próchnicy, kiedy doszło jedynie do demineralizacji szkliwa, sygnalizowanej przez drobne plamki na zębach, stomatolog może zastosować mniej inwazyjną kurację. Polega ona na nałożeniu specjalnego preparatu, który wspomaga odbudowę szkliwa. Dzięki temu, uzyskuje się stopniowe zahamowanie rozwoju próchnicy i ochronę zęba przed dalszymi uszkodzeniami.

W przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy, gdy doszło do zakażenia głębszych części zęba oraz wystąpienia dolegliwości bólowych, konieczne jest usunięcie zakażonych tkanek. I wypełnienie ubytku odpowiednim materiałem, takim jak kompozyt. Stomatolog, na przykład z Kliniki Dentystycznej Dental, może przy tym zastosować anestezję miejscową, aby uśmierzyć ból i niepokój pacjenta podczas zabiegu. Właściwie przeprowadzone leczenie pozwala na utrzymanie funkcji zęba oraz jego estetyki.

Kiedy próchnica dotyczy najgłębszej tkanki zęba - miazgi, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Jest to zaawansowany zabieg stomatologiczny, znany również, jako leczenie endodontyczne, polegający na usunięciu zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanałów korzeniowych oraz ich zaplombowaniu. Obecnie metodę tę przeprowadza się pod mikroskopem, co pozwala na większą precyzję pracy oraz zwiększa szanse na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz