Materiał Partnera

Metody izolacji poddasza

Metody izolacji poddasza

Pokój na poddaszu? A może marzy Ci się duża antresola? Warto w odpowiedni sposób ocieplić poddasze. Izolacja poddasza sprawdza się nie tylko zimą, ale także latem - przy odpowiedniej termoizolacji ciepło nie będzie dostawać się do wnętrza budynku. Na rynku dostępnych jest wiele metod izolacji poddasza, od tradycyjnych rozwiązań, po bardziej nowoczesne metody.

Ocieplanie poddasza od wewnątrz

Najpopularniejsze metody ocieplania stosowane są od wewnętrznej strony, czyli pomiędzy krokwiami dachowymi albo pod nimi (wtedy krokwie nie są widoczne pod izolacją). Taka metoda pozwala na ocieplenie poddasza w dowolnym momencie przeprowadzania prac, nawet po jakimś czasie od postawienia budynku. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że pomieszczenie zostanie obniżone i zmniejszy się także jego kubatura. Jeśli więc poddasze nie jest wysokie i dużo w nim skosów, należy sprawdzić, czy po ocieplenie będzie możliwe normalne korzystanie z poddasza.

Do metody od wewnątrz poddasza najczęściej stosowane są:

  • Wełna mineralna - to popularny materiał ociepleniowy, która ma formę mat lub płyt z wełny mineralnej. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, ale jej montaż wymaga sporo pracy manualnej, przy układaniu pyli, potrzebne są więc odpowiednie ubrania ochronne i maseczki na twarz. Wełna ma różne gęstości i grubości.
  • Ocieplanie natryskowe - do ocieplania stosowane są specjalne pianki poliuretanowe, wyróżnia się między innymi pianki otwarto i zamknięto-komórkowe. Różne rodzaje pianki PUR mają różne właściwości termoizolacyjne oraz gęstość. Montaż pianki jest bardzo szybko, jest ona nakładana metodą natryskową i w ciągu kilku zaledwie sekund znacznie się rozpręża, dokładnie przy tym izolująć nawet najmniejsze szczeliny.
  • Styropian - zastosowanie styropianu na poddaszu może być uciążliwe, ponieważ trudno go idealnie do siebie dociąć i dopasować, w związku z tym tworzy się wiele szczelin, przez które uciekać będzie ciepło. Chociaż stosowanie styropianu sprawdza się przy płaskich ścianach, to na poddaszu montaż będzie kłopotliwy, a sama izolacja nie będzie wystarczająca.


Jaką metodę wybrać?

Jak mówi nam ekspert firmy Techniczne Usługi Natryskowe Marcin Kubicki, wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, jednak to właśnie ocieplanie pianką PUR jest metodą, która doskonale sprawdzi się do ocieplania poddasza. Nie bez powodów jest to metoda, która w krótkim czasie zyskała tak dużą popularność. Pianka PUR sprawdza się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, stosowana jest także do ocieplania budynków przemysłowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz