Artykuł sponsorowany

Metody impregnacji drewna ogrodowego

Metody impregnacji drewna ogrodowego

Naturalne drewno jest najpiękniejszym z surowców, jaki możemy wykorzystać do budowy rozmaitych elementów architektury ogrodowej. Drewniany domek ogrodowy, płot czy taras będzie wspaniałym, eleganckim i funkcjonalnym uzupełnieniem zieleni wokół domu. Jednak aby materiał jak najdłużej cieszył oko, trzeba o niego dbać. Drewno ogrodowe należy obowiązkowo poddawać impregnacji.

Impregnacja drewna ogrodowego jest konieczna

Meble, mała architektura ogrodowa i odsłonięte tarasy to elementy wystawione na bezustanne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Ostre słońce – promieniowanie UV, wiatr, a przede wszystkim opady niosą ze sobą poważne zagrożenie dla naturalnego drewna. Ten piękny surowiec w obliczu sił przyrody niestety okazuje się nietrwały. Bez zabezpieczeń szybko poddaje się korozji biologicznej: drewno jest podatne na rozwój pleśni, grzybów i niszczącą działalność owadów. Jego największym wrogiem jest wilgoć, dlatego drewno powinno być bardzo dobrze zaimpregnowane.

Domki ogrodowe, altany i ażurowe płoty dostępne w ofercie firmy SEWD są wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Metoda ciśnieniowa zapewnia głęboką penetrację drewna, a zawarta w impregnacie miedź HDO gwarantuje ochronę materiału nawet w trudnych warunkach, przy długotrwałym zawilgoceniu i kontakcie z gruntem przez okres ok. 3 lat. Po tym czasie właściciel powinien powtórzyć zabieg impregnacji.

Czym impregnować drewno ogrodowe?

Wykorzystanie metody impregnacji ciśnieniowej w warunkach domowych niestety nie jest możliwe. Aby samodzielnie odświeżyć zabezpieczenie drewna, trzeba zaopatrzyć się w pędzel i odpowiedni preparat. Środki do impregnacji drewna można znaleźć także w naszej ofercie. Wśród najczęściej stosowanych preparatów ochronnych należy wymienić standardowe impregnaty, lazury oraz oleje do impregnacji. Czym najlepiej zaimpregnować drewniany płot i ogrodową huśtawkę? To zależy od oczekiwanych efektów.

Zwykły impregnat wnika w materiał i w ten sposób zabezpiecza drewno przed grzybami, pleśnią i insektami. Aplikacja środka pędzlem jest łatwa, a w zależności od upodobań można sięgnąć po preparat bezbarwny lub po impregnat barwiący. Olej do impregnacji nie zapewnia tak wysokiej ochrony – zabezpiecza drewno przed wchłanianiem wilgoci, ale nie pomoże w sytuacji, gdy materiał został już zainfekowany przez mikroorganizmy. Jego zaletą jest to, że nadaje drewnu świeży wygląd. Olejowanie należy powtarzać co roku. Na przeciwległym biegunie znajdują się lazury. Takie preparaty najmocniej przypominają lakiery. Choć zapewniają drewnu bardzo wysoką ochronę, na jego powierzchni pozostawiają twardą powłokę. Warstwa lazury jest lekko lśniąca, co powoduje dodatkowy satynowy efekt. Przed każdym kolejnym malowaniem lub impregnacją starą powłokę należy delikatnie usunąć materiałem ściernym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz