Materiał Partnera

Metody druku opakowań

Metody druku opakowań

Opakowania pełnią bardzo ważną funkcję. Określają znajdujący się w nich produkt oraz stanowią wizytówkę wytwarzającej je firmy. Muszą być praktyczne i estetyczne. Ogromną rolę w procesie tworzenia opakowań odgrywa druk. Obecnie istnieją różne metody druku opakowań. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie to są metody, na czym polegają i kiedy warto z nich korzystać.

Druk cyfrowy

Ten rodzaj druku charakteryzuje się wysoką jakością i dokładnością koloru. Nie wymaga matrycy. Projekt powstaje bowiem w technologii cyfrowej i prosto z komputera wysyłany jest do druku. Brak prac związanych z przygotowaniem materiału wpływa na koszt druku. Nie oznacza to jednak, że ta metoda jest opłacalna przy każdym zamówieniu.

Druk cyfrowy stanowi dobre rozwiązanie w przypadku zamówień niskonakładowych, przy których nacisk kładziony jest na zróżnicowanie i personalizację. W praktyce oznacza to, że warto ją wybrać wtedy, kiedy liczba opakowań jest mała i zależy nam na tym, aby każde z nich było wyjątkowe.

Druk offsetowy

Druk opakowań może także zostać wykonany przy użyciu metody offsetowej. Druk offsetowy to rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest przy realizacji większych nakładów. Technika ta polega na przenoszeniu farby z aluminiowej matrycy na podłoże, czyli w naszym przypadku na opakowanie przez odbicie na pokrytych gumą cylindrach. Każdy z nich nakłada inny kolor składowy.

Wyróżniamy cztery takie kolory, a wśród nich cyjan, magenta, żółty oraz czarny – w skrócie CMYK. Dostępne są również nowoczesne maszyny drukarskie wyposażone w piąty cylinder służący do nanoszenia innych kolorów niż wyżej wymienione lub uszlachetniania wydruku na przykład poprzez nanoszenie specjalnego offsetowego lakieru, jak to ma miejsce w przypadku bardzo dobrej maszyny drukarskiej Heidelberg Speedmaster CD 102-5+LX.

Druku offsetowy wymaga przygotowania matrycy, stąd opłacalny jest przy realizacji zamówień obejmujących wiele takich samych opakowań. Wówczas koszt druku jest znacznie niższy od cyfrowego, przy czym – co niezwykle istotne – wyróżnia go wysoka jakość. Wybierając profesjonalne firmy, takie jak drukarnia Dem Druk, możemy mieć pewność, że druk powstały na opakowaniach będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Fleksodruk

Istnieje jeszcze jedna metoda stosowana do druku opakowań, choć już coraz rzadziej. Jest nią fleksodruk, który w przeciwieństwie do druku offsetowego jest techniką drukowania wypukłego. Co to oznacza? Powierzchnia, która ma być zadrukowana, wystaje ponad polimerową formę drukową, która jest elastyczna.

Fleksodruk najczęściej wykorzystywany jest przy opakowaniach tworzonych w celach transportowych. Metoda ta umożliwia bowiem nadruk tylko 18-45 linii/cm. Co w porównaniu z metodą offsetową, która pozwala na nadruk nawet do 100 linii/cm, daje dużą niższą jakość. Im liczba linii jest większa, tym drukowany obraz jest jakościowo lepszy i oglądany z bliska – wyraźnie czystszy. Dlatego też do opakowań innych niż transportowe zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest druk offsetowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz