Artykuł sponsorowany

Metody doskonalenia zawodowego nauczycieli

Metody doskonalenia zawodowego nauczycieli

Zawód nauczyciela jest, wbrew temu, co sądzą niektórzy, bardzo wymagający. Niezbędne okazuje się regularne samokształcenie, aby móc przekazać kolejnym pokoleniom aktualną wiedzę. Zdobywanie i rozwijanie kompetencji odbywa się także w ramach specjalnych szkoleń i kursów. Sprawdź, jakie metody doskonalenia zawodowego nauczyciele wykorzystują najczęściej. Dowiedz się, co dzięki nim zyskują i dlaczego jest to tak ważne.

Jakie obszary podlegają doskonaleniu przez nauczycieli?

Zawód nauczyciela zalicza się tych, które cieszą się zaufaniem publicznym. Niezależnie od tego, kim  są uczniowie, każda osoba zajmująca się przekazywaniem i doskonaleniem wiedzy u innych powinna inwestować w doskonalenie zawodowe. To odbywa się zwykle w dwóch obszarach i dotyczy kompetencji:

  • zawodowych,
  • osobowościowych.
Specjalista z Centrum Usług Dydaktycznych zauważa: Rozwijanie przez nauczyciela kompetencji zawodowych przekłada się na pogłębienie własnej wiedzy merytorycznej na tematy, które przekazuje się uczniom lub słuchaczom. Czymś zupełnie innymi jest natomiast doskonalenie swoich kompetencji osobowościowych. Dzięki nim można wypracować indywidualne podejście do ucznia czy zdobyć umiejętność tworzenia relacji. To czyni daną osobę lepszym nauczycielem – dodaje.

W jaki sposób nauczyciel może doskonalić swoje umiejętności?

Podstawą, jeżeli chodzi o doskonalenie zawodowe nauczycieli, są przede wszystkim specjalne placówki, które działają lokalnie, w poszczególnych województwach, a także na skalę całego kraju. W większości są to miejsca prowadzone przez samorządy. Obecnie można spotkać się także z placówkami niepublicznymi. Jest to jednak tylko jedna z wielu możliwości.

Oprócz wspomnianych placówek, z których mogą skorzystać nauczyciele, bardzo popularne jest także doradztwo metodyczne. Dzięki niemu można zdobyć wiedzę na tego, jak przekazywana wiedza przekłada się na efekty uczniów. Korzystając z takiej pomocy, możliwe jest między innymi zapoznanie się z programem nauczania dla konkretnych grup wiekowych czy obszarów tematycznych.

Jeszcze inną opcją są szkolenia organizowane w ramach konkretnej placówki szkolnej. Wówczas dyrektor decyduje o tym,  z jakiego zakresu zdobywa się wiedzę oraz kto dokładnie ma uczestniczyć w takich zajęciach. Czasem jest to kurs, który dotyczy wszystkich nauczycieli z danej placówki.

Ostatnią, szczególnie chętnie wybieraną opcją, jest samokształcenie. W tym zakresie wymienia się między innymi wszelkie działania, które mają na celu przygotowanie się do zajęć. Mogą to być:

  • studia podyplomowe,
  • kursy i szkolenia,
  • oglądanie materiałów audiowizualnych,
  • czytanie branżowej literatury.

Każda z wymienionych opcji jest dobra, aby usystematyzować swoją wiedzę i sprawić, że będzie jeszcze chętniej przyjmowana przez uczniów. Warto natomiast dopasować ją do swoich potrzeb, bo te zależnie od przedmiotu mogą się między sobą różnić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz