Metoda McKenziego – sposób na zdrowy kręgosłup

Metoda McKenziego – sposób na zdrowy kręgosłup

Bóle stawów oraz kręgosłupa są bardzo uciążliwe i mogą znacząco wpłynąć na normalne funkcjonowanie. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele – od urazu mechanicznego po nieprawidłową postawę ciała. Jednym z popularnych sposobów leczenia jest metoda McKenziego. Sprawdź, na czym polega ta forma rehabilitacji. Poznaj ćwiczenia opracowane przez Robina McKenziego.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Metoda McKenziego – co to jest?      

Wrodzone wady postawy, długotrwała praca fizyczna czy siedzący tryb życia mogą znacząco przyczyniać się do wystąpienia bólów kręgosłupa. Robin McKenzie – nowozelandzki fizjoterapeuta w latach 60. XX wieku opracował innowacyjny system diagnozowania wspomnianej przypadłości oraz sposób jej leczenia. Znaną dziś metodę McKenziego najczęściej wykorzystuje w przypadku dolegliwości krzyża i rwy kulszowej. 

MTD, czyli Mechaniczna Diagnoza i Terapia jest przeznaczona dla pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowy i we wszystkich kończynach. Profesjonalna rehabilitacja bazuje na ćwiczeniach, właściwie dobranych pozycjach statycznych, masażu oraz terapii manualnej. Leczenie metodą McKenziego ma nie tylko ograniczyć ból, ale również doprowadzić do jego likwidacji oraz zapobiec nawrotom uciążliwej przypadłości w przyszłości.   

Na czym polega terapia metodą McKenziego?

Robin McKenzie na podstawie wieloletnich badań opracował specjalny protokół diagnostyczny umożliwiający dokładne umiejscowienie źródła bólu, który podzielił na trzy kluczowe etapy:

1. Rozpoznanie – stanowi podstawę terapii McKenziego i opiera się na dociekliwym i skrupulatnym wywiadzie. Dzięki niemu lekarz internista uzyskuje informacje na temat objawów oraz historii choroby.

2. Badania – testy ruchowe wykonywane są w celu ustalenia obszaru objętego bólem. Polegają na stymulowaniu do ruchu każdego elementu kręgosłupa. Pomiary oraz topografie muszą być bardzo dokładne, dlatego mogą potrwać nawet kilka godzin.

3. Diagnoza – na podstawie protokołu diagnostycznego przypisuje się pacjenta do jednego z trzech podstawowych zespołów klinicznych w rehabilitacji metodą McKenziego:

  • Zespół strukturalny – obejmuje uszkodzenia struktur krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Według badań nawet 90% przypadków dotyczy właśnie tego problemu. W tej sytuacji ból promieniuje od kręgosłupa wzdłuż kończyn.
  • Zespół posturalny – dotyczy nadwyrężenia tkanek spowodowanego długotrwałą nieprawidłową postawą ciała lub niewłaściwą pozycją podczas codziennych czynności. Dolegliwości związane z przeciążeniem struktur narządu ruchu występują zazwyczaj u osób młodych.
  • Zespół dysfunkcyjny – uwzględnia ból wynikający z uszkodzenia tkanek na przykład: zrostów, przykurczy, przeciążeń czy blizn pooperacyjnych. Dysfunkcja zazwyczaj rozwija się powoli oraz powoduje dolegliwości miejscowe i niestałe. Ból dzieli się w tym przypadku na przeprostny i zgięciowy.   

Rehabilitacja metodą McKenziego – ćwiczenia

W zależności od tego, co jest podłożem bólu kręgosłupa, dobiera się odpowiednie metody leczenia. Do każdego wymienionego wcześniej zespołu dostosowuje się bowiem odmienną rehabilitację. Terapia McKenziego ukierunkowana jest na przyczyny, a nie tylko objawy, przez co pozwala na zmniejszenie częstotliwości nawrotów uporczywych dolegliwości.

Czy metoda McKenziego jest skuteczna? Ponieważ gimnastyka stanowi podstawowy sposób leczenia w omawianej terapii, to właśnie od jej wykonania zależą końcowe efekty. W przypadku bólu wynikającego z zespołu strukturalnego czy dysfunkcyjnego ćwiczenia powinien dopasować ortopeda lub fizjoterapeuta. Pamiętajmy, że wskazaniem do terapii jest przewlekła przepuklina kręgosłupa, bóle o podłoży mechanicznym czy dyskopatia szyjna, piersiowa i lędźwiowa.

rehabilitacja metodą McKenziego

Ćwiczenia metodą McKenziego obejmują gimnastykę na kręgosłup lędźwiowy, szyjny oraz piersiowy. W zależności od rodzaju bólu, podczas rehabilitacji wykonuje się inny zestaw treningowy. W przypadku zmian strukturalnych pacjent uczy się, które akcje mogą zaostrzać ból. Rehabilitant w zespole dysfunkcyjnym wykonuje ruchy przeciwne, do tych, które wywołały uszkodzenie tkanek. W ostatnim przypadku podstawą jest nauka prawidłowej postawy ciała.   

Ćwiczenia McKenziego nie tylko rozluźniają i odciążają kręgosłup, ale i długofalowo pozbywają się uciążliwej dolegliwości. Poza rehabilitacją nie można zapominać jednak o odpowiedniej profilaktyce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży