Artykuł sponsorowany

Metoda EEG Biofeedback – czym jest oraz do czego się ją wykorzystuje?

Metoda EEG Biofeedback – czym jest oraz do czego się ją wykorzystuje?

Metoda EEG Biofeedback początkowo była wykorzystywana przez naukowców w celach doskonalenia zdolności psychicznych oraz zwiększania odporności na stres u astronautów oraz pilotów. Z czasem, metoda ta zaczęła być coraz częściej stosowana w medycynie klinicznej zarówno w USA, jak i w Europie, a obecnie można korzystać z niej także w Polsce. Co warto o niej wiedzieć oraz na czym polega? Odpowiedzi na te pytania zamieszczamy poniżej.

Podstawowe kwestie

Zdajemy sobie sprawę, że temat metody EEG Biofeedback jest raczej mało popularny pośród wielu osób, dlatego też od razu przejdźmy do wytłumaczenia sobie, czym w ogóle jest ta metoda. EEG Biofeedback stanowi połączenie badania EEG, czyli badania elektroencefalograficznego, które ma na celu pomiar aktywności mózgu z Biofeedback’iem, czyli z kolei biologicznym sprzężeniem zwrotnym. Określenia te same w sobie nie dostarczają zbyt dużej ilości przydatnych informacji, tak więc trzeba wiedzieć, że w połączeniu pozwalają na dokonywanie przez daną osobę swoistego treningu umożliwiającego kontrolowanie zapisu fal mózgowych, co z kolei pozwala na posiadanie świadomego wpływu na regulacje różnych częstotliwości.

Warto zaznaczyć, że sama aktywność elektryczna mózgu odzwierciedlona jest w rzeczywistości w postaci gier wideo o bardzo prostym charakterze, co zdecydowanie stanowi niezwykle ciekawe rozwiązanie. Sam trening wykonywany przez pacjenta, z wykorzystaniem właśnie gier wideo, odbywa się poprzez przyklejenie do głowy oraz uszu elektrod mających na celu rejestrowanie przebiegu fal mózgowych u pacjenta. Od razu musimy przy tym wspomnieć, że metoda jest nieinwazyjna i nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Sam program komputerowy wykorzystywany do celów metody EEG Biofeedback pozwala na wzmocnienie zarejestrowanego sygnału pochodzącego z fal mózgowych u pacjenta i przetworzenie go w obraz, który to z kolei pacjent ma manipulować za pomocą siły własnej woli.

Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Wszystko to brzmi na pierwszy rzut oka dość nietypowo, dlatego warto będzie sobie wyjaśnić, do czego wykorzystywana jest metoda EEG Biofeedback. Jak udało nam się ustalić dzięki pomocy od specjalistów z pracowni neuroterapii Doroty Pakuły-Karpińskiej, metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w przypadku osób zdrowych, ale także w celach terapii licznych zaburzeń. Zaliczyć do nich można w głównej mierze zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół chronicznego zmęczenia czy też odczuwanie nadmiernego napięcia i stresu. Co ciekawe, metoda EEG Biofeedback z powodzeniem może być wykorzystywana także w takich przypadkach, jak wypalenie zawodowe, przewlekłe bóle głowy, migreny, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne.

Nie jest to jednak wszystko, z czym pomóc może wykorzystywanie tej metody. Prawdopodobnie najbardziej ciekawą informację stanowi fakt, że EEG Biofeedback wykorzystywane jest także w terapii takich zaburzeń, jak ADHD oraz ADD. Co więcej, metoda sprawdza się w takich sytuacjach, jak zaburzenia przyjmowania pokarmu, uzależnienia, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia mowy ,zaburzenia pamięci, dysleksja rozwojowa, zaburzenia snu, stany depresyjne, jąkanie się, tiki, a także odczuwanie przewlekłego bólu. Jak widać więc, metoda EEG Biofeedback może okazać się przydatna w przeróżnych sytuacjach i przy przeróżnych problemach.

Pozostałe informacje

Warto na koniec nieco dopowiedzieć sobie o kilku innych elementach związanych z tego rodzaju metodą. EEG Biofeedback stanowi przede wszystkim trening mózgu o profesjonalnym charakterze. W efekcie, stosowanie tej metody może prowadzić do ogólnej poprawy funkcjonowania naszego organizmu, a oprócz wymienionych powyżej możliwości, metoda EEG Biofeedback pozwala także na poprawę koncentracji czy też ogólne usprawnienie pamięci. Z innych informacji, wykorzystywanie tej metody może nauczyć także pacjenta szybkiego wchodzenia w stan relaksu, co okazuje się być szczególnie skuteczne w celach radzenia sobie z nadmierną ilością stresu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz