Artykuł sponsorowany

Metoda Dorna okiem fizjoterapeuty Jakuba Maciejewskiego

Metoda Dorna okiem fizjoterapeuty Jakuba Maciejewskiego

Gabinety rehabilitacji i masażu są dzisiaj oblegane. Wiąże się to z obniżającą się z roku na rok aktywnością fizyczną Polaków oraz z ich siedzącym trybem życia. Zwiększona liczba pacjentów gabinetów rehabilitacyjnych to również efekt starzenia się społeczeństwa – seniorzy szczególnie wymagają terapii układu kostnego i mięśniowego. Często fizjoterapeutów o pomoc proszą również rodzice dzieci z wadami postawy. Potwierdza to rehabilitant Jakub Maciejewski, który proponuje fizjoterapię metodą Dorna. Na czym ona polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Czym jest metoda Dorna?

Metodę Dorna zalicza się do alternatywnych technik fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Cieszy się ona dużą popularnością wśród masażystów, reumatologów, fizjoterapeutów oraz naturoterapeutów, co jest wynikiem bardzo dobrych efektów leczniczych. Pozwala ona szybko pozbyć się bólów kręgosłupa, a także świetnie sprawdza się przy rehabilitacji osób z wadami postawy.

Jak tłumaczy fizjoterapeuta Jakub Maciejewski, nieprzyjemne dolegliwości związane z bólami pleców, kręgosłupa oraz stawów obwodowych, są przede wszystkim powodowane zaburzeniami układu kostnego i mięśniowego. Odpowiednia postawa kręgosłupa nadaje szkieletowi właściwej formy i jest skuteczną ochroną rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe. Dobrze ukształtowany kręgosłup jest zatem podstawą dobrego samopoczucia – wpływa on nawet na stan organów wewnętrznych. Metoda Dorna koncentruje się zatem na tym, by przywrócić jego siłę i elastyczność.

Wskazania do fizjoterapii metodą Dorna

Fizjoterapia metodą Dorna jest wykonywana w gabinecie rehabilitacji i masażu Jakuba Maciejewskiego między innymi u pacjentów z uporczywymi oraz nawracającymi bólami grzbietu czy kręgosłupa. Szybko przynosi ona również ukojenie w przebiegu rwy kulszowej i ramiennej, a także przy innych stanach chorobowych spowodowanych blokadami kręgosłupa. Fizjoterapeuta Jakub Maciejewski wdraża zatem metodę Dorna u osób z siedzącym trybem życia, nadwagą oraz wśród seniorów.

Ponadto terapia metodą Dorna jest rekomendowana przy wielu wadach postawy u dzieci oraz u osób dorosłych. Szczególnie często stosuje się ją wtedy, kiedy stwierdza się u pacjenta nierówną długość kończyn czy przekrzywioną miednicę.

Jak wygląda terapia metodą Dorna?

Każdy, kto w gabinecie rehabilitacji i masażu Jakuba Maciejewskiego zdecyduje się na terapię metodą Dorna, przejdzie na początku złożone badanie i korekcję długości kończyn dolnych. Fizjoterapeuta wyznacza również prawidłowe ustawienie stawów biodrowych i kości miednicy, a także właściwe ustawienie kości krzyżowej oraz guzicznej. Dlaczego jest to tak ważne? Wszystkie nieprawidłowości w postawie, w tym nierówno ustawione kończy dolne, wpływają na podwyższone napięcie aparatu mięśniowo-więzadłowego, co z kolei jest przyczyną powstawania stanów bólowych i zapalnych. W metodzie Dorna ważne jest zatem znalezienie źródła problemu. Dopiero wtedy można przejść do kolejnego etapu pracy z pacjentem.

Rehabilitacja metodą Dorna można być prowadzona podczas kilku sesji, a nawet przez wiele miesięcy. Ważne są wtedy masaże ciała oraz różnego typu ćwiczenia, w tym ćwiczenia autokorekcji. Fizjoterapeuta Jakub Maciejewski dodaje, iż ważna jest samodyscyplina oraz praca w domu. Tylko w taki sposób można trwale pozbyć się nawracających dolegliwości bólowych oraz blokad, które wpływają również na zdrowie psychiczne, higienę snu oraz stan organów wewnętrznych.

 

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Kasprowicza 2 lok. 2
tel. 530 555 667
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz