Artykuł sponsorowany

Metalowe czy PCV? Jakie rynny zamontować na dachu domu jednorodzinnego?

Metalowe czy PCV? Jakie rynny zamontować na dachu domu jednorodzinnego?

Wydajnie funkcjonujący system rynnowy to jeden z najważniejszych elementów każdej połaci dachowej. Obecnie inwestorzy, którzy stają przed wyzwaniem budowy domu jednorodzinnego, mają do wyboru 2 podstawowe rozwiązania. Mowa tutaj o rynnach metalowych oraz tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Czym zatem charakteryzują się dostępne produkty i czy o którymś z nich można powiedzieć, że jest wyraźnie lepsze?

Czym charakteryzują się rynny metalowe?

Z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że nowoczesne rynny metalowe to doskonała propozycja dla osób, które poszukują produktu charakteryzującego się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Ich największą zaletą jest ponadprzeciętna wytrzymałość – zarówno na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, jak i długotrwałe oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Rynny tego typu wytwarza się z wysokojakościowej stali ocynkowanej, która już na etapie produkcyjnym jest dodatkowo zabezpieczana poliestrową lub poliuretanową powłoką ochronną w konkretnym kolorze z palety RAL.

W skład kompletnego systemu wchodzą elementy poziome takie jak rynny, narożniki, złączki, sztucery i haki, a także pionowe takie jak rury spustowe, kolanka, mufy i obejmy. Rynny metalowe dostępne są również w wielu średnicach, aczkolwiek na potrzeby budownictwa jednorodzinnego najczęściej wykorzystuje się rozmiary 125/90 mm lub 135/100 mm. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści, jest to sprawdzone rozwiązanie, które przez szereg lat zdążyło już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Rynny metalowe prezentują się znakomicie pod kątem estetycznym, dlatego też wyczerpują oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o rynnach z PCV?

Tańszą alternatywę dla metalu stanowi polichlorek winylu, czyli popularne PCV. Główną przewagą rynien wykonanych z tworzywa sztucznego nad stalowymi jest to, że są one produkowane w szerszym przekroju kontynentalnym, a nie natomiast skandynawskim. Dla przykładu plastikowy system rynnowy o średnicy 125/90 mm jest w stanie odebrać więcej wody opadowej niż tożsamy produkt wykonany z metalu. Rynny z PCV również charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, aczkolwiek nie są pozbawione wad.

Za największą z nich uważa się słabszą odporność na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, ze elementy wyeksponowane na działanie Słońca, z czasem stracą na swojej kolorystycznej intensywności. Dlatego też wybierając rynny z tworzywa sztucznego, warto wziąć pod uwagę produkty z wyższej półki. Wysokiej jakości ocynkowane akcesoria dachowe oferuje producent dachów Majerowie. W ofercie firmy znajdują się systemy uszczelnień i orynnowania metalowego w wielu kolorach i orynnowanie PCV, a także okna dachowe, kominki wentylacyjne, wkręty, nity, gwoździe, folie paroprzepuszczalne oraz taśmy kalenicowe. Dzięki tym produktom stworzysz nie tylko stabilne i bezpieczne, ale również estetyczne pokrycie dachu dostosowane do kształtu i nachylenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz