Artykuł sponsorowany

Metaloplastyka i jej techniki

Metaloplastyka i jej techniki

Twórczość artystyczna i wytwarzanie dodatków ma wiele odsłon. Ograniczająca jest jedynie wyobraźnia. Ręcznie robione przedmioty można wykonać praktycznie z każdego rodzaju materiału. Mogą to być tkaniny, papier, drewno, szkoło czy też metal. Sposobów i technik na uzyskanie niepowtarzalnych przedmiotów również istnieje bardzo wiele. Dziś opowiem Wam kilka słów na temat wytwarzania wyrobów artystycznych z metalu.

Czym jest metaloplastyka?

Wytwarzanie wyrobów artystycznych z materiału takiego jak metal nosi nazwę metaloplastyka. Historia metaloplastyki sięga dawnych czasów prehistorycznych kiedy to wykonywane zostały ozdoby z brązu takie jak bransolety i klamry oraz przedmioty użytkowe np. noże oraz naczynia sakralne. Utworzone za pomocą tej techniki przedmioty wykonane są ze stopów metali m. in. żelaza, brązu, mosiądzu. Dzięki metaloplastyce możemy otrzymać przedmioty przeznaczone przede wszystkim do użytku codziennego, takie jak różnego rodzaju meble.

Wyroby metaloplastyczne znajdują swoje zastosowanie również jako elementy wyposażenia ogrodu, ponieważ metal, z którego powstały jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne. Wyroby z metalu znajdują również swoje zastosowanie jako elementy dekoracyjne takie jak ramki na zdjęcia, kwietniki i świeczniki. Jest to bardzo popularna technika wykorzystywana podczas tworzenia dzieł sztuki. Powstające dzięki niej wyroby charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością.

Techniki metaloplastyczne

Techniki metaloplastyczne możemy podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to obróbka metalu na zimno nazywana również ślusarstwem artystycznym. Swoim zakresem obejmuje głównie cięcie, kucie, prostowanie, wyklepywanie, wytłaczanie, wiercenie, piłowanie i łączenie. Jak tłumaczy ekspert w tej dziedzinie z firmy Michał Hoffmann Pracownia Antula, narzędzia wykorzystywane do wytworzenia niepowtarzalnych przedmiotów dzięki obróbce na zimno to w szczególności młotki, szczypce, pilniki, gładziki oraz wiertarki. Drugą grupą technik metaloplastyki jest obróbka metali na ciepło nazywana kowalstwem artystycznym. Polega ona na ukształtowaniu metalu w dowolny sposób poprzez rozgrzanie go do temperatury mięknięcia metalu.

Kolejna z technik metaloplastyki nosi nazwę odlewnictwo i polega na zalewaniu wcześniej przygotowanej formy o dowolnym kształcie ciekłym stopem metali. Po procesie studzenia możemy otrzymać gotowy przedmiot. Techniką metaloplastyki jest także technika dekoracyjna obejmująca m. in. grawerstwo, czyli wykonywanie zdobień na wyrobach artystycznych oraz emalierstwo polegające na zdobieniu przedmiotów poprzez pokrycie ich szklistą powłoką.

Metaloplastyka jest obszerną dziedziną dotyczącą wytwarzania niepowtarzalnych przedmiotów. W obecnych czasach techniki metaloplastyczne wykorzystuje się głównie do wytworzenia oryginalnych przedmiotów, które mają charakteryzować się trwałością w ich użytkowaniu. Sam pewnie posiadasz dookoła siebie chociaż jedną rzecz, która została stworzona dzięki zastosowaniu jednej z wyżej wymienionych technik.

Opracowanie:
Izbice 64 lok. 3
tel. 669 413 623
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz