Materiał Partnera

Metale nieżelazne – jakie są ich rodzaje?

Metale nieżelazne – jakie są ich rodzaje?

Żelazo jest jednym z najpowszechniejszych surowców, który służy do produkcji stali. Ta z kolei stanowi istotny budulec rozmaitych konstrukcji oraz maszyn. Ogromna popularność żelaza sprawia, że pozostałe metale oraz ich stopy określane są mianem metali kolorowych lub nieżelaznych. Są one wykorzystywane są do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Materiały te cenione są także w skupach złomu. Jakie są ich rodzaje?

Aluminium

Glin, znany bardziej jako aluminium, jest jednym z tych pierwiastków, które najczęściej występują w skorupie ziemskiej. Jest to srebrzystobiały metal o bardzo niskiej gęstości. Aluminium wyróżnia się nieprzeciętną plastycznością i świetną kowalnością, co znacznie ułatwia obróbkę tego surowca. Glin cechuje się także bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym i brakiem magnetyzmu. Warto podkreślić, że surowiec ten nie ulega korozji. Wraz z innymi metalami wykorzystuje się go do produkcji karoserii i silników samochodowych, choć metal ten jest szeroko wykorzystywany także w innych gałęziach przemysłu. W skupach złomu możemy spieniężyć puszki po napojach, które zawierają w sobie spore ilości aluminium. Za kilogram puszek możemy zarobić średnio około 3 złotych.

Ołów

Ołów jest powszechnie stosowanych w przemyśle surowcem. Ma on postać ciężkiego, niebieskoszarego metalu ze srebrzystym połyskiem. Wraz z biegiem czasu, pierwiastek ten może lekko brązowieć. Jak informuje specjalista ze skupu złomu Stal-Gum-  ołów jest surowcem niezwykle wytrzymałym i bardzo plastycznym. Skupowany jest pod różnymi postaciami- tradycyjnych ciężarków, rur, amunicji, odważników czy akumulatorów. Przetworzony surowiec służy np. do produkcji agregatów prądotwórczych lub do pokrywania dachów.

Miedź

Miedź jest bardzo cenionym surowcem, który podczas recyklingu nie traci swoich właściwości. Jest to metal plastyczny o złoto-brązowym zabarwieniu. Stosowany jest do produkcji wielu sprzętów elektronicznych oraz kabli. Przetwarzanie tego surowca jest bardzo opłacalne, dlatego też złomowiska bardzo chętnie przyjmują przedmioty, które zawierają jego ilości. Kilogram wysokiej jakości miedzi kosztuje w skupach około 20 złotych.

Mosiądz

Mosiądz to stop miedzi i cynku o żółtopomarańczowym kolorze. Jest odporny na korozję i wyróżnia się znaczą wytrzymałością i kowalnością. Wytwarzanie mosiądzu z nowej miedzi i cynku jest zupełnie nieekonomiczne, dlatego też materiał ten pozyskuje się głównie z recyklingu. Do skupów złomu możemy oddawać mosiężne lampy, świeczniki i ozdoby dekoracyjne do domu, stworzone z tego właśnie stopu.

Brąz

Głównymi składnikami brązu są miedź i cyna. Stop ten znany jest już od starożytności. Obecnie mianem brązu określamy również stopy miedzi z innymi pierwiastkami. Materiał ten używany jest w produkcji rur i złączek do różnego typu instalacji. Do charakterystycznych cech tego tworzywa można zaliczyć twardość, wytrzymałość, odporność na korozję i ścieranie.
Opracowanie:
Gołaszyn 56
tel. 502 579 948
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz