Materiał Partnera

MES – system wspomagania zarządzania produkcją. Czy warto w niego inwestować?

MES – system wspomagania zarządzania produkcją. Czy warto w niego inwestować?

Informatyczne systemy wspomagania zarządzania produkcją usprawniają działanie przedsiębiorstwa. System zbiera i analizuje dane na temat procesów zachodzących w firmie, dzięki czemu możliwe jest wdrażanie nowych rozwiązań, mających na celu optymalizację pracy i poprawę wydajności. Wyjaśniamy, czym jest system MES oraz jakie korzyści można osiągnąć korzystając z niego.

Czym jest system MES?

MES (z ang. Manufacturing Execution Systems) to system wspomagania zarządzania produkcją będący połączeniem zaawansowanego oprogramowania i elementów automatyki z nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak specjalistyczne skanery czy komputery operatorskie. MES ma za zadanie integrować wszelkie procesy produkcyjne zachodzące w firmie z zaplanowanymi procesami biznesowymi, a tym samym zwiększać efektywność produkcji. Dane zebrane przez system umożliwiają wykonanie szczegółowej analizy wyników i poznania szczegółów dotyczących przebiegu każdego etapu produkcji. Dzięki temu można wprowadzać zmiany przyczyniające się do poprawy wydajności, a także nowocześnie i efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem. Obsługa systemu MES jest dość intuicyjna. Do nawigacji wykorzystuje się specjalny panel kontrolny – za jego pomocą możemy śledzić postęp prac, zauważać przestoje czy szybko reagować w przypadku awarii.

Tworzeniem oprogramowań typu MES zajmuje się zakład automatyki Zremb w Warszawie, warto jest zapoznać się z jego ofertą. Firma dostarcza i uruchamia również interfejsy do czołowych systemów klasy ERP.

Dlaczego w zakładzie produkcyjnym warto wdrożyć system MES?

System MES ma wiele zalet i jest doceniany przez przedsiębiorców na całym świecie. Jego główną zaletą jest to, że daje logistykom i osobom zarządzającym produkcją możliwość śledzenia na bieżąco procesów produkcyjnych oraz wylicza wskaźnik OEE. Podaje im szczegółowe informacje na temat wydajności zarówno całego zakładu, jak i poszczególnych maszyn czy linii. System automatycznie wykrywa i informuje o wszelkich zaistniałych na linii produkcyjnej przestojach, a także podaje ich przyczynę. Tym samym bada i rejestruje rzeczywisty czas pracy maszyn. Zbiera również informacje o produktach wadliwych i wspiera działania służące kontroli jakości. MES umożliwia elektroniczne przetwarzanie i zarządzanie informacjami i dokumentacją przedsiębiorstwa, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i sprawia, że planowanie kolejności wykonywania danych zleceń produkcyjnych staje się dużo prostsze.

Opracowanie:
Warszawa, Gocławska 11
tel. 22 810 22 96
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz