Artykuł sponsorowany

Medycyna holistyczna – korzyści i zagrożenia

Medycyna holistyczna – korzyści i zagrożenia

Medycyna holistyczna wywołuje u wielu osób pobłażliwy uśmiech.  Niezależnie jednak od pierwszych reakcji faktem jest, że jest ona znana od setek lat. Obecnie jest nawet akceptowana przez niektórych specjalistów medycyny konwencjonalnej. Czym jest medycyna holistyczna? Jakie korzyści i zagrożenia za sobą niesie?

Założenia medycyny holistycznej

Nie można się dziwić, że medycyna holistyczna i praktykujące ją gabinety zdobywają coraz szersze grono zwolenników. W jej przypadku pacjent traktowany jest nie jako „przypadek chorobowy”, ale jak człowiek. Właśnie to jest podstawowym założeniem. Podobnie, jak to, że pacjent traktowany jest całościowo. Liczy się zatem nie tylko jego ciało, ale też sfera duchowa, emocjonalna i mentalna. Specjaliści od medycyny holistycznej wiedzą, że trzeba dążyć do osiągnięcia równowagi w każdym wymiarze, bo tylko to zapewni pełne zdrowie. Dlatego starają się dotrzeć do przyczyny problemu, a nie tylko złagodzić objawy. Wiadomo bowiem, że powrócą one wcześniej, czy później.  


Niekonwencjonalne metody leczenia

Medycyna holistyczna korzysta z metod medycyny naturalnej takich jak ziołolecznictwo, aromaterapia, masaż i techniki relaksacyjne, jednak przede wszystkim pozostaje w ramach metod, których skuteczność potwierdzona jest naukowo. Nie zawsze rozwiązaniem na ból jest silny środek przeciwbólowy. Czasem wystarczy…rozmowa. Jednym z zabiegów medycyny holistycznej jest Trening Radykalnego Wybaczenia. Pacjentom wydaje się, że wybaczyli osobie która wywołała u nich ból wiele lat temu, bo przecież minęło już tyle czasu. Tymczasem ślad sytuacji, która miała miejsce kilka lat temu przerodził się w żal i ukrył się głęboko, że nikt już świadomie o nim nie pamięta. Dzięki Radykalnemu Wybaczeniu możemy pozbyć się wszystkich zalegających emocji. Konsultacja według Totalnej Biologii opiera się na założeniu, że zrozumienie prawdziwej przyczyny choroby i uświadomienie jej sobie na trzech płaszczyznach (mentalnej, duchowej i fizycznej) przyczynia się do cofnięcia choroby. Kiedy proces akceptacji dobiega końca, mózg zaczyna podejmować działania mające na celu cofnięcie dysfunkcji czy choroby.

Korzyści i zagrożenia

Leczenie niekonwencjonalne, podobnie jak konwencjonalne ma swoje plusy i minusy. Skuteczność wielu środków naturalnych jest potwierdzona i warto po nie sięgać - szczególnie w przypadku niegroźnych schorzeń. Zamiast regularnego zażywania silnych środków przeciwbólowych na ból, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest jego przyczyną i uśmierzyć go, wybierając jedną z licznych metod. Głównym zarzutem lekarzy w stronę medycyny niekonwencjonalnej jest to, że kusi pacjentów łatwymi i bezbolesnymi metodami. Ale bywa też tak, że tam gdzie medycyna konwencjonalna zawodzi, pomoc niesie medycyna holistyczna. W związku z tym niedobrze jest zamykać się wyłącznie na jeden nurt leczenia. Zawsze jest możliwość łączenia ze sobą różnych metod. Wówczas medycyna naturalna może okazać się doskonałym wsparciem dla konwencjonalnego leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz