Materiał Partnera

Matematyka dla dzieci – to może być wspaniała przygoda!

Matematyka dla dzieci – to może być wspaniała przygoda!

Są rodzice, którzy niemiło wspominają swoją edukację matematyczną w szkole. Pamiętają własne porażki, niemożność zrozumienia zadania i lęk, że nie można sobie poradzić z zadanym materiałem. Ważne jest, by nie przelewać na dziecko swoich obaw i optymistycznie podchodzić do nauki, która jest tak ważna w życiu szkolnym. Już na etapie przedszkolnym albo nawet wcześniej można ćwiczyć z dzieckiem i naturalnie rozwijać jego potencjał.

Zanim rozpocznie się nauka matematyki w szkole

Jeszcze przed posłaniem pociechy do pierwszej klasy możesz kreatywnie wykorzystywać codzienne sytuacje i zabawy, tak by ćwiczyć z dzieckiem umiejętności, które składają się na tzw. gotowość szkolną. Będą to np. zabawy związane z przelewaniem wody do różnych naczyń, segregowanie kamyczków według wielkości, układanie rzędów błyszczących kulek, tworzenie zbiorów z klocków, wydzielanie takiej samej liczby cukierków dla wszystkich członków rodziny, ustawianie równej liczby sztućców na stole, ważenie przedmiotów na domowej wadze, rozpoznawanie figur geometrycznych, a wszystko to należy robić w pogodnej atmosferze zabawy!

Kolejnym sposobem na naukę dla nieco starszych dzieci będą gry planszowe, podczas których dziecko musi się również zmagać z porażką, co wspaniale kształtuje jego odporność emocjonalną, która jest tak potrzebna w życiu klasowym i całej edukacji. Grając w popularnego chińczyka malec uczy się liczenia, gdyż musi przesunąć pionek o konkretną liczbę pól, musi zaakceptować zasady rządzące grą i ich przestrzegać, pozna smak zwycięstwa i przegranej, nauczy się, że raz się w życiu wygrywa, raz przegrywa, ale najważniejsze jest to, by się nigdy nie poddawać.

W czasie rozwiązywania różnych zadań trzeba pozwolić młodemu człowiekowi, by samodzielnie poszukał rozwiązania, a nie od razu podawać mu gotowy schemat. Pozwalamy na popełnienie błędu i nie korygujemy go od razu, bardziej wskazana jest zachęta, by dziecko poszukało innej drogi rozwiązania problemu. Należy także pamiętać, że dziecko może dojść do prawidłowego rozwiązania problemu w inny sposób niż zakładaliśmy. Jeśli chcesz rozwijać zdolności Twojego dziecka, zapisz je na wczesne nauczanie matematyki prowadzone przez Prometeus. Małgorzata Dobrowolska – to świetna decyzja!

Wspieranie dziecka

Trzeba mieć cierpliwość i zrozumienie faktu, że to co nam wydaje się proste i oczywiste, dla naszego syna czy córki takim nie musi być. Dochodzenie do rozwiązań wymaga niejednokrotnie wiele wysiłku. Pracę tę należy zawsze bardzo doceniać oraz nieustannie motywować dziecko, ale bez krytykowania za błędy i niepowodzenia.

Nie ganimy dzieci za to, że czegoś nie umieją, albo że wykonują to nieporadnie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrzebują wielu powtórzeń, by pojąć pewne zasady. Muszą zbierać dziesiątki doświadczeń, pracując z tzw. konkretem, czyli kasztanami, kamykami, patykami itp., tak by ułożył im się schemat w głowie, jak przebiega dodawanie, odejmowanie, ważenie, mierzenie itd. Ale ćwiczenie matematyki czyni mistrza!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz