Artykuł sponsorowany

Maszyny do odpadów

Maszyny do odpadów

Dynamiczne przemiany gospodarcze, ekonomiczne i technologiczne, a także restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, spowodowały znaczną modernizację sektora gospodarowania odpadami. Polityka tak zwanej nowoczesnej gospodarki odpadami zakłada wdrażanie w struktury zakładów komunalnych szeregu procesów recyklingowych, procesów energooszczędnych, a także działań w zakresie ochrony środowiska. Są one możliwe do realizowania nie tylko dzięki wykwalifikowanej kadrze specjalistów z różnych dziedzin nauki, ale również dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii. Stanowią ją różnorodne maszyny do odpadów.

Rodzaje maszyn do odpadów

Gospodarka każdego kraju powinna wspierać firmy z branży komunalnej, a także recyklingowej. To właśnie tego typu podmioty zajmują się składowaniem odpadów, ich utylizacją, a także odzyskiem surowców – jest to działanie bardzo pożądane i przyszłościowe, czego przykładem jest wtórne wykorzystanie miedzi (ponad 45% europejskiej konsumpcji Cu pochodzi z recyklingu).

W procesach składowania, odzysku, a także utylizacji odpadów komunalnych, biodegradowalnych, wielomateriałowych czy zielonych wykorzystywane są takie specjalistyczne maszyny jak: linie sortownicze, rozrywarki worków, perforatory PET, prasy (kanałowe, rolujące, dwuramowe, pionowe), rozdrabniarki gabarytów, biomasy, drewna czy granulatów, kompostownie (zalicza się do nich miksery, przerzucarki kompostu, sita do kompostu czy kompostownie kontenerowe), przesiewacze bębnowe, dyskowe, wibracyjne, a także separatory (magnetyczne, pneumatyczne, balistyczne) oraz spalarnie RDF.

Warto wiedzieć, że najczęściej zakłady komunalne różnego rodzaju wykorzystują zautomatyzowane sieci połączonych ze sobą maszyn, które wspólnie realizują dany proces unieszkodliwienia odpadów – ich składowanie, utylizację bądź przywrócenie do ponownego obiegu. Istotne jest zatem wdrażanie również automatyki przemysłowej – jej wprowadzaniem w struktury przedsiębiorstw zajmuje się między innymi firma Luxor, która jest jednym z największych polskich dystrybutorów maszyn do odpadów.

Automatyzacja procesów zagospodarowania odpadów

Obecnie gospodarowanie odpadami wymaga od zakładów przemysłowych wdrożenia odpowiednich systemów automatyki maszyn. Jest to związane z koniecznością unieszkodliwiania dużej ilości surowców komunalnych w bardzo krótkim czasie. Nowoczesna gospodarka odpadami, nastawiona na formowanie paliw, pozyskiwanie cennych surowców wtórnych, a także frakcję (przerób) biologiczną i mineralną, musi opierać się na wprowadzaniu do zakładów komunalnych zaawansowanych linii produkcyjnych. Firmy zajmujące się sprzedażą maszyn do odpadów bardzo często gwarantują zaprojektowanie i wykonawstwo automatyki przemysłowej, na którą składają się rozdzielnie elektryczne, instalacje elektryczne, szafy sterownicze wraz z oprogramowaniem (sterowniki PLC i graficzne panele HMI), a także tablice synoptyczne, które razem z maszynami służącymi do gospodarowania odpadami tworzą jeden zintegrowany układ.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz