Artykuł sponsorowany

Maszyny do obróbki drewna – co można wykonać za ich pomocą?

Maszyny do obróbki drewna – co można wykonać za ich pomocą?

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji różnego rodzaju wyrobów. Dzięki odpowiedniej wytrzymałości i możliwości obróbki, z tego materiału wytwarzane są m.in. palety czy szeroko stosowane deski. Do kompleksowej obróbki drewna niezbędne są jednak specjalistyczne, nowoczesne maszyny – co dokładnie można wykonać za ich pomocą z tego surowca?

Produkcja palet

Palety są jednym z najważniejszych elementów transportu ładunków o zwiększonej masie. Dzięki wytrzymałej i jednocześnie bardzo prostej konstrukcji drewniane wyroby tego typu są powszechnie używane, jednak do ich produkcji konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn. Jedną z nich jest czyszczarka do desek, która usuwa z nich luźne wąsy i trociny powstające podczas cięcia piłą taśmową. Oczyszczone w ten sposób deski nadają się do produkowania trwałych palet – podczas tego procesu niezbędna jest też frezarko-obrzynarka. Maszyna ta umożliwia precyzyjne obrzynanie naroży oraz frezowanie fazek na dolnych deskach palet. Wysokiej klasy frezarko-obrzynarki czy oczyszczarki znajdują się w ofercie firmy PHU Amix – nie są to jednak jedyne urządzenia, za pomocą których drewno poddawane jest specjalistycznej obróbce. Na wspornikach palet nanoszone są odpowiednie sygnatury za pomocą wypalarki. Istotnym elementem podczas produkcji drewnianych elementów tego typu jest też rozkładanie słupków palet. Tę czynność z kolei wykonuje rozkładarka, a układaniem gotowych palet w słupki o określonej wysokości zajmuje się natomiast układarka.

Maszyny do innej obróbki drewna

Drewno nie jest jednak obrabiane jedynie w celu wykonania z niego trwałych palet. Nowoczesne maszyny umożliwiają także stworzenie desek, więźb, łat czy krawędziaków. Tego typu elementy wyrabia się za pomocą wydajnych pilarek taśmowych, które tną kłody w wybrany sposób, nadając im odpowiedni, pożądany kształt. Wyposażenie dobrego zakładu stolarskiego powinno też obejmować obrzynarkę do desek. To właśnie dzięki niej wytwarza się poszczególne drewniane produkty stosowane szeroko np. w przemyśle meblowym. W tartakach zajmujących się kompleksowym przerobem drewna instaluje się z kolei niezwykle wydajne traki tarczowe dwuwałowe. Działanie tego typu maszyny opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, dzięki którym możliwe jest wycinanie dwóch szerokości pryzmy bez konieczności sortowania drewna. Efektywne funkcjonowanie tartaku nie jest jednak możliwe bez odpowiednio ostrych pił tarczowych i taśmowych. O ich właściwy stan zadbają ostrzarki – w wypadku pił tarczowych szlifują ich zęby z płytkami z węglika spiekanego o zębach prostych, trapezowych czy naprzemianskośnych. Z kolei ostrzarka do pił taśmowych wykorzystywana jest do ostrzenia pił typu Wood za pomocą tarczy borazonowej. Warto wspomnieć także o rozwieraku automatycznym – służy on do rozginania zębów pił taśmowych. Z kolei specjalistyczna łuparka automatyczna czy pilarko-łuparka to maszyny przeznaczone do produkcji drewna kominkowego i opałowego. Jednym z nieodłącznych elementów dodatkowych do tego typu urządzeń jest podajnik. Dzięki niemu magazynować można większą ilość drewna i podawać je po jednej sztuce do dalszej obróbki, co znacznie usprawnia cały proces. Finalizacją przerobu surowca zajmą się owijarki, które pakują drewno kominkowe i opałowe w trwały sposób – tak, by można je było dalej przechowywać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz