Materiał Partnera

Maszyny do obróbki drewna. Charakterystyka

Maszyny do obróbki drewna. Charakterystyka

Obróbka drewna to czynność, którą niezbędna między innymi przy produkcji mebli oraz podczas realizacji prac remontowo-budowlanych. Niezależnie od charakteru wykonywanych czynności warto zadbać o profesjonalne narzędzia. Należy pamiętać o tym, że tylko dobrej jakości sprzęt daje gwarancję komfortowej i efektywnie przeprowadzonej pracy. Czym charakteryzują się tego typu produkty?

Jakie wyróżnia się maszyny do obróbki drewna?

Do najpopularniejszych urządzeń służących do obróbki drewna zaliczają się:

  • szlifierki bębnowe (ręczne i automatyczne; pionowe i poziome);
  • szlifierki do krawędzi i głowic,
  • szlifierki wrzecionowe;
  • szlifierki przelotowe;
  • szczotkarko-odmuchiwarki;
  • bębny szlifierskie;
  • ścierniki listwowe;
  • tarcze ścierne.

Jeśli chodzi o zakres zastosowania i parametry techniczne wymienionych produktów, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na stronie producenta. Trzeba jednak zaznaczyć, że dobrej jakości maszyny i urządzenia do obróbki drewna sprawdzą się m.in. przy produkcji mebli (nowoczesnych i stylizowanych), a także przy wyrabianiu stolarki okienno-drzwiowej.

Rodzaje napędów oraz sposoby sterowania także mogą się różnić, i to nawet w obrębie tej samej grupy urządzeń.

Jak wybrać dobrą maszynę do obróbki drewna?


Wybór maszyn obrabiających jest spory, a klienci nie zawsze są świadomi tego, czego tak naprawdę szukają. Pomocą powinni służyć fachowcy. Warto rozejrzeć się za doświadczonym usługodawcą dysponującym kompleksową wiedzą. Dobrym przykładem będzie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Dariusz Prochera, które już od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy maszyn stolarskich. To właśnie w tym miejscu znajdziesz specjalistyczny sprzęt o zróżnicowanych parametrach użytkowych. Dobierzesz je do swoich indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Jeśli zauważyłeś, że w Twoim przedsiębiorstwie używa się starych maszyn, które nie spełniają norm, należy je natychmiast wymienić. Do niebezpiecznych rozwiązań należą na przykład maszyny do obróbki drewna wykonane we własnym zakresie lub na zamówienie przez inne (z reguły małe) warsztaty. Szczególną ostrożność trzeba też zachować przy zakupie urządzeń używanych, gdyż bardzo często nie mają one podstawowych zabezpieczeń. Poszukiwania dobrej jakości obrabiarek „z drugiej ręki” należy rozpocząć od profesjonalnych punktów usługowych.

Czym powinny się charakteryzować bezpieczne maszyny do obróbki drewna? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dn. 14 kwietnia 2000 r. (Dz. U. z dnia 8 maja 2000 r. Nr 36, poz. 409), obrabiarki muszą być wyposażone w zespół specjalnych urządzeń dociskowych i zaciskowych. Ma to zabezpieczyć przed przypadkowym odrzutem lub wyrzutem obrabianego materiału. Ponadto elementy sterownicze obrabiarek (a konkretnie ich liczba i rozmieszczenie) muszą być dobrane z myślą o minimalizacji ryzyka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz