Artykuł sponsorowany

Masy ziemne a odpady

Masy ziemne a odpady

Ziemia to bardzo ważny surowiec wykorzystywany przy budowie domów. Tereny często są niwelowane, wyrównywane, czy też podwyższane. Przy tego typu procesach budowalnych, należy znać zasady zawarte m.in. w ustawie z dnia 7 listopada 2016 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r., poz. 1987). Nie każdy bowiem wie, że masy ziemne, które nie pochodzą z miejsca prowadzenia inwestycji – z działki – są uważane za odpady. To rodzi zaś pewne obowiązki!

Odpad, czy nie odpad?

Rozporządzenia Ministra Środowiska, a także ustawa o odpadach, klarowanie wyznaczają różnice w kategoryzowaniu mas ziemnych, jako odpady lub, jako złoża występujące w stanie naturalnym. W drugim przypadku mowa o ziemi, która została wydobyta podczas prac budowlanych, na terenie, który został objęty inwestycją. Inne rodzaje mas ziemnych – leżące poza projektem – czy też te dostarczane na plac budowy przez firmy dystrybucyjne, zawsze są prawnie traktowane, jako odpad. To wiąże się zaś z koniecznością posiadania zezwoleń na ich transport oraz wykorzystanie.

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów jest potrzebne w wielu przypadkach. Między innymi przy wykonywaniu wykopów, nasypów, czy wałów, a także przy utwardzeniu terenu, czy przy chęci znacznego podniesienia poziomu nawierzchni działki. Ważne jest zatem to, że każda sytuacja związana z przywożeniem surowca, lub jego wywozem jest traktowana, jako owe przetwarzanie odpadów, na które należy posiadać administracyjne zezwolenia – zarówno dystrybutor i firma transportowa, jak i kupujący/inwestor.

Dokumentacja przetwarzania mas ziemnych

Przy przetwarzaniu mas ziemnych, bardzo ważne jest to, aby właściciel danego terenu, przygotował odpowiednią dokumentację. Czasem ważne są plany zagospodarowania przestrzennego i projekty budowlane traktowane, jako załączniki do głównych pism potwierdzających dany status inwestycji. Mowa o umowach kupna ziemi, o karcie przekazania odpadu, o deklaracji własności użytkowych itd. Cała dokumentacja musi dokładnie określić ilość mas ziemnych przywożonych na nieruchomość, rodzaj kruszyw, a także ich przeznaczenie.

Warto wiedzieć! Składowanie mas ziemnych poza własnym terenem, lub na obcym terenie bez zezwolenia, może skutkować bardzo wysokimi karami finansowymi. Mowa bowiem o naruszeniu praw wynikających z własności.

Odzysk odpadków o kodzie 170504

Jak już wspomniano dystrybutorzy i przewoźnicy mas ziemnych muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i zezwolenia, a także odpowiednią technologię. Ważne jest to również przy odzysku odpadów o kodzie 170504, do których zalicza się ziemię, czy też kamienie. Jedną z polskim spółek, która przyjmuje masy ziemne, są Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa. Odbiór dokonywany jest w następujących oddziałach (lokalizacjach) firmy: BRZEGI - Kraków; CHOLERZYN ZAGÓRZE – Liszki; RAJSKO – Oświęcim; STAWY MONOWSKIE – Przeciszów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz