Artykuł sponsorowany

Masaż leczniczy w fizjoterapii

Masaż leczniczy w fizjoterapii

Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się przywracaniem sprawności różnych funkcji organizmu. Korzysta z metod naturalnych, wykorzystujących reakcję organizmu na rozmaite bodźce. Zalicza się do nich: temperatura, impulsy elektryczne, woda, klimat, a także ruch i masaż leczniczy.

Masaż – metoda stara jak cywilizacja

Masaż to jedna z tych metod przywracania zdrowia i funkcjonalności organizmu, które zostały zaczerpnięte z medycyny tradycyjnej – stosowanej od tysięcy lat między innymi w starożytnych Chinach. Prawidłowo wykonany masaż jest jednym ze środków prowadzących do osiągnięcia poprawy kondycji fizycznej i psychicznej. Dzieje się tak poprzez rozluźnienie mięśni, pobudzenie krążenia i wywołanie określonych reakcji ze strony organizmu.

Zalety masażu nie wszystkim są wystarczająco dobrze znane, dlatego nie zawsze doceniamy znaczenie i wartość profesjonalnie wykonanego zabiegu. Ważnym elementem warunkującym zadowalające efekty jest oczywiście profesjonalizm osoby, która masuje. Chodzi tu przede wszystkim o znajomość technik masażu, dzięki którym wywoływane są pożądane zmiany.

Umiejętności nabywane przez specjalistów w szkołach, wspierane odpowiednim doświadczeniem, mogą sprawić, że jedno spotkanie z masażystą zmieni życie: odmłodzi o kilka lat i zdejmie z pleców solidny bagaż stresu, a także pomoże w powrocie do zdrowia po poważnym urazie lub chorobie.

Masaż leczniczy i jego zadania

Masaż to metoda, z której mogą skorzystać niemal wszyscy. Jego zadaniem jest bowiem nie tylko głębokie oddziaływanie na wewnętrzne organy i tkanki, ale też spełnia on funkcję relaksacyjną, która pozwala na rozluźnienie mięśni i pozbycie się problematycznego napięcia. Z powodu szerokich możliwości wykorzystania tej metody, wyróżnia się wiele odmian masażu, które przynoszą rozmaite efekty.

Szczególną rolę w tej grupie odgrywa masaż leczniczy. Jego celem jest nie tylko ogólna poprawa komfortu życia, ale też często umożliwienie wykonywania podstawowych czynności i życia na godnym poziomie. Mechanizm działania masażu leczniczego sprowadza się do efektów miejscowych. Można wymienić np. takie, jak: zwiększony przepływ krwi i chłonki w naczyniach limfatycznych, rozgrzanie tkanek, rozluźnienie mięśni i naczyń, a w związku z tym również przyspieszone usuwanie produktów przemiany materii i lepsze dotlenienie komórek. Masaż wykazuje też działania mniej oczywiste, do których zalicza się uwalnianie hormonów tkankowych oraz pobudzanie tkanek przez zmianę energii mechanicznej na elektryczną.

Wskazania do masażu leczniczego

Wbrew stereotypom, masaż nie zawsze służy przyjemności. Stosowany jako metoda rehabilitacyjna wymaga też fachowej wiedzy i specyficznych umiejętności. Placówki medyczne, takie jak Centrum Medyczne Medix we Wrocławiu, prowadzą własne pracownie masażu. W nich poszczególne zabiegi wykonywane są na zlecenie lekarza i przeznaczone dla osób z bardzo konkretnymi problemami zdrowotnymi. Do takich problemów zalicza się na przykład: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, rwę kulszową, stany pourazowe i pozapalne tkanek miękkich, kości, stawów i więzadeł, zaburzenia krążenia obwodowego, niektóre choroby wewnętrzne o charakterze czynnościowym i zapalnym czy choroby nerwów.

Pomimo tego, że masaż uważany jest za metodę bezpieczną, istnieją sytuacje, w których nie powinien być stosowany z uwagi na możliwe komplikacje i niepożądane skutki. Przeciwwskazaniem są choroby zakaźne, gorączkowe, zaburzenia krążenia, ostre stany zapalne oraz zakrzepowe zapalenie żył.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz