Materiał Partnera

Masa asfaltowa na zimno. Podstawowe zastosowania

Masa asfaltowa na zimno. Podstawowe zastosowania

Nawierzchnie asfaltowe są popularnym sposobem utwardzania dróg. Sprawdzają się na mało uczęszczanych trasach, jak i tam, gdzie panuje bardzo duży ruch. Jest to efektem dopracowania technologii, która pozwala osiągać optymalną elastyczność i trwałość układanych na gorąco mieszanek. W sprzedaży są też masy asfaltowe stosowane na zimno. Dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie.

Asfalt czy asfaltobeton?

Potoczne pojęcie drogi asfaltowej tak naprawdę nie odnosi się do asfaltu w czystej postaci, lecz jest terminem umownym. Rzeczywisty asfalt jest produktem, który powstaje w wyniku przetwarzania ropy naftowej i stanowi jedną z jej najniższych i najgęstszych frakcji. W czystej postaci nie nadaje się do wykładania dróg, gdyż zmieniałby swoją strukturę i elastyczność pod wpływem warunków atmosferycznych. Niskiej jakości nawierzchnie asfaltowe można często spotkać na lokalnych drogach lub na osiedlowych placach i parkingach. W upalne dni bez problemu odciskają się w nich koła samochodowe czy ustawione na podłożu kosze na śmieci i ławki. Lepszą alternatywą dla czystego asfaltu jest tzw. asfaltobeton, określany też jako mieszanka mineralno-asfaltowa. W jej skład wchodzą trzy materiały: kruszywo, które stanowi około 90-97% masy, asfalt właściwy w ilości około 3-10% oraz dodatki. Zadaniem tych ostatnich jest nadanie mieszance określonych parametrów, takich jak adhezyjność czy stabilność struktury. Równolegle z asfaltobetonem używa się też nazwy mieszanki bitumicznej, w której lepiszcze, czyli asfalt właściwy, jest określane bitumem.

Mieszanki asfaltowo-mineralne na zimno

Tradycyjnie asfaltobeton jest układany na gorąco, dzięki czemu lepiszcze upłynnia się, a całość lepiej spaja i tworzy trudną do rozerwania warstwę. Zakład Usługowo-Handlowy Degamex, który specjalizuje się w produkcji i sprzedaży takich mieszanek oferuje również ich wariant do stosowania na zimno. Beton asfaltowy, jak się ją również nazywa jest wytwarzany w kilku odmianach, przeznaczonych do wykonywania warstwy ścieralnej oraz wiążącej i wyrównawczej. Głównym przeznaczeniem takich mieszanek na zimno są:

  • remonty nawierzchni dróg,
  • wypełnianie ubytków i wyrównywanie wybojów,
  • naprawa dróg i alejek w trudno dostępnych miejscach (studzienki, krawężniki)
  • profilowanie nawierzchni dróg i chodników,
  • wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych w budownictwie,
  • wykonywanie podkładów pod papy termozgrzewalne.

Masy bitumiczne na zimno mają wiele zalet. Są odporne na starzenie i deformację. Mogą być stosowane zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Wyróżniają się bardzo wysoką przylepnością i szybki twardnieniem, dzięki czemu nawierzchnia jest gotowa do użytku natychmiast po jej naprawie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz