Artykuł sponsorowany

Marvis | Usługi ciesielskie i dekarskie – pokrycia dachowe do każdego projektu domu

Marvis | Usługi ciesielskie i dekarskie – pokrycia dachowe do każdego projektu domu

Zależnie od kąta nachylenia dachu stosuje się różne pokrycia dachowe. Projekt informuje o zalecanych materiałach, jakie należy użyć do jego budowy. W firmie Marvis można liczyć na kompleksową usługę budowy dachów – od projektu aż po montaż. Dach jest najważniejszym elementem domu. Wpływa na poziom bezpieczeństwa, a także chroni przed nadmiernym wychłodzeniem obiektu, czy też opadami atmosferycznymi. Sprawdź, jak dobrać dach do projektu?

Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Istnieje kilka rodzajów materiałów stosowanych do krycia dachów. Inne zalecane są do budynków z dachem płaskim, a inne dla dachów spadzistych. Wybór właściwego pokrycia dachowego wymaga znajomości kilku ważnych zasad budowlanych. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Marvis:

Choć do budowy dachu można użyć takich materiałów jak dachówka betonowa, ceramiczna, bitumiczna czy też blacha płaska, bądź gont drewniany ich użycie nie jest dowolne. Zależne jest od wymiarów dachu, jego konstrukcji, miejsca użytkowania, nie zapominając o oczekiwaniach klienta. Każdy z wymienionych materiałów różni się między sobą trwałością, parametrami dotyczącymi ochrony akustycznej czy izolacji termicznej.

Dachówki ceramiczne kontra blachy

Od lat w świecie dekarskim widać zaciętą rywalizację pomiędzy użyciem do krycia dachu dachówek ceramicznych a blachy. Oba rozwiązania mają sporo zalet, ale też konkretne „wskazania ich użycia”. Spośród wszystkich dostępnych materiałów, jedne są zalecane dla dachów stromych – o skomplikowanych kształtach, a inne wręcz przeciwnie – wyłącznie do małych nachyleń i powierzchni. Nie można zapomnieć o walorach wizualnych, czy dostępnym budżecie. Profesjonalna firma Marvis, która istnieje na rynku od 1988 roku i jest dostawcą materiałów, doradcą oraz wykonawcą prac przy budowie i remoncie dachów, dobrze wie, że pomyłka w doborze materiału może grozić katastrofą budowlaną. Dachówka ceramiczna powstaje z wypalonej gliny. Odporna jest na warunki atmosferyczne oraz cechuje się dużą trwałością, łatwością naprawy w razie usterki. Podstawową jednak wadą tego materiału, jest skomplikowany montaż i konieczność budowy wytrzymałej więźby. Ceramika jest ciężkim materiałem na dach, nie nadaje się do dużych połaci dachowych. Podobnie jak dachówka cementowa, łupek czy strzecha.

Blachy dachowe to lekkie konstrukcje, które mogą być wykonane z blachodachówki, blachy płaskiej, trapezowe, czy też z paneli dachowych. Wykonane np. z blach tytanowo-cynkowych są niezwykle odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne oraz korozję. Blachy o grubym rdzeniu, powłoce lakierowej i zastosowaniu poprawnie wykonanej izolacji (np. z wełny mineralnej bądź pianki PUR) zapewnią komfortową izolację termiczną i akustyczną.

Jak dobrać rodzaj pokrycia do pochylenia połaci?

W świetle obowiązującego prawa blachy dachowe stalowe i aluminiowe fałdowe bez styku i ze stykiem poprzecznym zalecane są do spadków od 11 stopni (20%), przy czym najmniejszy kąt pochylenia dachu to ok. 3 st. (5%). W przypadku blach ocynkowanych wartości te wynoszą odpowiednio pow. 17 st. (30%), a minimum to 11 st. (20%). W dachówkach ceramicznych – w zależności od rodzaju, zalecany spadek dachu waha się od 31 stopni do 39 stopni. Najmniejsze pochylenie powinno oscylować pomiędzy 11 stopni (dla dachówki holenderki) a 39 stopni (w przypadku karpiówki pojedynczo kładzionej). Gonty biutmiczne wymagają pochylenia między 15 a 85 stopni, a dachówki betonowe około 30 stopni.  Skomplikowane? Nie przejmuj się, ponieważ właściwego wyboru pomoże dokonać Ci firma Marvis!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz