Artykuł sponsorowany

Mapy numeryczne – czym są i co je charakteryzuje?

Mapy numeryczne – czym są i co je charakteryzuje?

Geodeci w swojej pracy dokonują zarówno różnego rodzaju pomiarów, jak i tworzą mapy, do których zalicza się te numeryczne, czyli cyfrowe. W tym wypadku dane geodezyjne wprowadzane są do specjalnego programu komputerowego. Istnieją również inne metody sporządzania map numerycznych – za pomocą urządzeń skanujących czy przy wykorzystaniu zdjęć satelitarnych bądź lotniczych.

Rodzaje numerycznych opracowań kartograficznych

Pierwszy typ cyfrowych map to mapy wektorowe, które charakteryzują się elementami przedstawionymi warstwowo. Oznacza to, że są numerycznym opracowaniem kartograficznym, a obiekty wyrażone są w postaci linii, punktów i figur geometrycznych. Powstają przez wprowadzenie do bazy danych informacji zebranych podczas pomiarów terenowych. W ten sposób można zobrazować budowle, drogi, pojedyncze punkty zorientowane topologicznie, a ilość warstw zależna jest od potrzeb klienta. Te mapy wyróżniają się spośród innych tym, że zawsze można je zaktualizować, a niewielka ilość zajmowanej pamięci nie obciąża komputera.

Drugi rodzaj to mapy rastrowe, pozyskane przez skanowanie danego terenu. Po tym są one podzielone poprzez siatki regularnych pól, np. kwadratów. Oznacza to, że w kolejnym etapie każdy taki kwadrat jest należycie oznaczony i określony poprzez dobranie odpowiedniego koloru. Im są one mniejsze, tym mapy są dokładniejsze i bardziej szczegółowe. W porównaniu z mapami wektorowymi zajmują sporą ilość miejsca, a aktualizacja jest trudniejsza, bądź czasem nawet niemożliwa.

Zalety map cyfrowych

Z map numerycznych w tym samym momencie może korzystać wiele osób. Wyszukanie informacji jest szybkie i proste, a wielopłaszczyznowość ułatwia ich czytanie. Oczywiste jest to, że są bardzo dokładne, co sprawia, że zwiększa się komfort ich użytkowania. Mogą obejmować wybrany areał z dowolną liczbą danych, które poprzez swą warstwowość są przejrzyste w trakcie odczytu, a także zapewniają możliwość swobodnego przybliżania i oddalania. Niezaprzeczalnym walorem jest możliwość aktualizacji bez potrzeby pomiaru i wprowadzania do komputera danych od nowa, co skutkuje zmniejszeniem nakładu pracy i wydanych pieniędzy.

Zajmują przeważnie bardzo mało miejsca w pamięci komputerów, a łatwy do nich dostęp eliminuje konieczność posiadania przy sobie map papierowych. Ponadto bywają wyposażone w interaktywne obiekty – są tym samym atrakcyjniejsze i ciekawsze dla odbiorcy. Firma Geotlas specjalizuje się w tworzeniu map geodezyjnych, w tym również w wariancie cyfrowym. W kwestii ich sporządzenia warto wybrać sprawdzonego geodetę, wyposażonego w wysokiej jakości sprzęt, który sprosta zadaniu wykonania mapy numerycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz