Artykuł sponsorowany

Mapy geodezyjne do celów prawnych- kiedy są potrzebne?

Mapy geodezyjne do celów prawnych- kiedy są potrzebne?

Praca geodety kojarzy nam się zazwyczaj z usługami świadczonymi przez specjalistę chociażby w trakcie budowy nowego domu jednorodzinnego. Bez obecności takiego eksperta, postawienie danego obiektu na konkretnej parceli jest praktycznie niemożliwe. Geodeci wykonują jeszcze szereg innych obowiązków, do których należy np. tworzenie map geodezyjnych do celów prawnych. Kiedy taka mapa jest konieczna? Co ją wyróżnia?

Czym jest mapa geodezyjna do celów prawnych?

Mapa do celów prawnych jest specjalistycznym opracowaniem kartograficznym, które wykonuje się zazwyczaj na potrzeby konkretnego postępowania sądowego. Tylko geodeta posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia może podjąć się sporządzenia takiego dokumentu. Jak informuje specjalista z Zakładu Usług Geodezyjnych w Lublinie – mapa geodezyjna do celów prawnych uwzględnia granice konkretnej działki, wybrane dane ewidencji budynków i gruntów oraz dane pochodzące z ksiąg wieczystych. Dokument tego typu musi posiadać również:

  • granice ewidencyjne działek i ich numerację,
  • kontury użytków gruntowych i kontury klasyfikacyjne,
  • skalę i tytuł,
  • nazwę miejscowości, obrębu, jednostki ewidencyjnej,
  • numer księgi wieczystej,
  • datę przygotowania dokumentu,
  • nazwę jednostki, która zgłosiła konieczność przeprowadzenia prac geodezyjnych oraz podpis jej przedstawiciela.

Cena przygotowania opracowania tego rodzaju uzależniona jest od wielkości danej nieruchomości oraz miejsca wykonywania pomiarów. Wpływ na ostateczny koszt ma również stopień skomplikowania sporządzenia takiej mapy dla konkretnej działki.

Mapa do celów prawnych – zastosowanie

Jak już wspomniano – mapy do celów prawnych wykorzystywane są w czasie postępowań sądowych do skontrolowania konkretnych roszczeń przedstawianych przez strony i ogłoszenia sprawiedliwego wyroku. Tego typu opracowanie geodezyjne przyda się przy zakładaniu księgi wieczystej, w sprawach o zasiedzenie nieruchomości czy ustalenie służebności gruntowej. Mapa do celów prawnych często wykorzystywana jest także w rozprawach o podział majątku, wykupu i przekazania nieruchomości, a także jej zbyciu i wywłaszczeniu. Dokument traktowany jest jako dowód w danej sprawie.

Kto może zlecić opracowanie mapy do celów prawnych?

Uprawniony do opracowywania map do celów prawnych geodeta może przyjąć podobne zlecenie od osób fizycznych, sądu lub gminy. Fakt sporządzenia takiego dokumentu należy zgłosić do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości, dla której zlecono wykonanie mapy do celów prawnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz