Artykuł sponsorowany

Mapa do celów projektowych. Co trzeba wiedzieć?

Mapa do celów projektowych. Co trzeba wiedzieć?

Branża geodezyjna specjalizuje się w wykonywaniu pomiarów gruntów czy działek niezbędnych przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy, m. in. drogi, autostrady, domu, biurowca czy innego obiektu użyteczności publicznej. Pomiary te dotyczą głównie wytyczania granic i podziału danego obszar pod względem geodezyjnego wytycznych. Jednym z zadań geodety jest również sporządzanie map wykorzystywanych w celach projektowych na podstawie pomiarów topograficznych. Jak powstaje taka mapa? Kiedy jest potrzebna?

Bez mapy ani rusz

Mapy geodezyjne dotyczące działki, na której stanąć ma nieruchomość odgrywają istotną rolę wśród dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Można je podzielić na mapy zasadnicze, zawierające informacje dotyczące granic działki i znajdujących się na jej terenie mediów oraz te wykorzystywane do celów projektowych, niezbędne na etapie projektowania oraz przede wszystkim w kontekście uzyskania pozwolenia na budowę. Jak mówią specjaliści z Geo-Nieruchomości to kartograficzne opracowanie jest zbiorem informacji sytuacyjnych i wysokościowych. Odnosi się m. in. do linii zabudowy, osi dróg i ulic, rozmieszczenia zieleni i innych obiektów na danym obszarze. Z mapy do celów projektowych korzysta projektant, który określa zarówno stan faktyczny działki, jej zagospodarowanie, jak i przestrzeń przylegającą. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa uwzględniony powinien być teren w odległości 30 metrów od planowanej inwestycji. Jeśli istnieje taka konieczność, na mapę nanosi się także wytyczoną podczas budowy strefę ochronną. Proces powstawanie takiego dokumentu rozpoczyna się od zaktualizowania przez geodetę treści mapy zasadniczej i wprowadzenia na niej zaistniałych zmian. Następnie sporządza się jej kopię przy jednoczesnym wykorzystaniu jej treści do stworzenia mapy do celów projektowych. Kolejny etap to wysłanie jej do konkretnego ośrodka geodezyjnego działającego na danym obszarze celem uzyskania potwierdzenia prawidłowości dokumentu.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście o tym, że mapę do celów projektowych powinien wykonywać uprawiony do takich działań geodeta, np. z Geo-Nieruchomości. Ważna jest także skala uzależniona od rodzaju i wielkości planowanej zabudowy. Jednakże istnieją również pewne wytyczne określające jej minimalne wartości: w przypadku działek budowlanych nie może być mniejsza niż 1:500, zespoły budowlane i obiekty użyteczności przemysłowej wykonuje się w skali nie przekraczającej dolnej granicy 1:1000. Mapy rozległych terenów z zabudowaniami o dużym rozproszeniu to skala 1:2000. Inwestor chcąc uzyskać dokument uprawiający do rozpoczęcia budowy musi liczyć się z tym, że czas oczekiwania na jego powstanie może oscylować wokół kilku tygodni. Zobowiązany jest też do posiadania mapy do celów projektowych w trzech egzemplarzach. Jej ważność trwa do momentu wystąpienia istotnych zmian na terenie, który obejmuje. Co więcej, nikt nie jest w stanie jasno określić terminu przydatności mapy używanej do celów projektowych. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz