Materiał Partnera

Mapa do celów projektowych a mapa zasadnicza – poznaj różnicę

Mapa do celów projektowych a mapa zasadnicza – poznaj różnicę

Pierwszym krokiem do budowy domu (tuż po zakupie działki), jest zdobycie mapy do celów projektowych. Bez niej nie tylko nie rozpoczniemy prac budowlanych – taka mapa jest niezbędna już na etapie tworzenia projektu budynku. Czym jest mapa do celów projektowych? Kto ją wykonuje? Czym taka mapa różni się od zwykłej mapy zasadniczej? Odpowiedzi znajdziesz w tym krótkim tekście.

Mapa zasadnicza to za mało

Mapa zasadnicza to mapa, którą każdy może otrzymać, składając wniosek do powiatowego Wydziału Geodezji i Kartografii. Zwykle za otrzymanie kopii takiej mapy płacimy kilkanaście złotych. Musimy jednak mieć świadomość, że taka mapa nie posłuży nam do celów projektowych – to znaczy, że na jej bazie architekt nie stworzy planu naszego domu. Mapy zasadnicze są użyteczne, jeśli potrzebujemy wyceny nieruchomości lub na przykład będziemy składać wniosek o wydanie warunków zabudowy działki. Taką mapę możemy też przedstawić w banku, w którym ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Musimy jednak mieć świadomość, że mapa do celów projektowych to coś zupełnie innego. Przygotowaniem map do celów projektowych zajmują się wykształceni geodeci, tacy jak pracownicy firmy Geo-Sim. Bartosz Grzesiak.

Mapa do cellów projektowych

Wybierając geodetę, który wykona dla nas mapę do celów projektowych, postarajmy się poszukać biura, które na co dzień działa w okolicach naszej działki. Dzięki temu czas przygotowania naszej mapy może się znacznie skrócić. Warto wybrać doświadczonego geodetę, najlepiej polecanego przez znajomych, którzy niedawno budowali dom w naszym sąsiedztwie. Mapa do celów projektowych to – w przeciwieństwie do mapy zasadniczej – dokładne opracowanie geodezyjne, które pozwala na wykonanie projektu budowlanego. Taka mapa musi być aktualna i opatrzona pieczątką geodety. Właśnie to są najważniejsze różnice między mapą do celów projektowych a mapami zasadniczymi – te drugie są bardzo rzadko aktualizowane, przez co po prostu nie nadają się do projektowania budynków. Co powinno znaleźć się na mapie do celów projektowych? Na pewno granice naszego gruntu, budynki znajdujące się na terenie działki, elementy uzbrojenia podziemnego oraz przyłącza – wodno-kanalizacyjne, gazowe i inne. Ważnym elementem są też ogrodzenia i większe rośliny. Mapa do celów projektowych powinna być aktualizowana za każdym razem, kiedy na działce pojawia się jakiś nowy stały obiekt, lub wtedy, kiedy któryś z takich obiektów jest usuwany. Oczywiście po mapę zgłaszamy się wtedy, kiedy planujemy jakąś budowę.

Opracowanie:
Poznań, Chełmońskiego 3 lok. 13
tel. 504 415 676
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz