Materiał Partnera

Manualna, nie niezniszczalna – awarie skrzyń biegów

Manualna, nie niezniszczalna – awarie skrzyń biegów

Kiedyś manualne skrzynie biegów uznawano za co najmniej pancerne. Kierowcy i mechanicy uważali, że to rozwiązanie zupełnie niezniszczalne. Ta era jednak się skończyła i dziś manualna skrzynia biegów może nam sprawić sporo kłopotów. Warto mieć dobrego mechanika, który potrafi sobie z nimi poradzić.

Trudno postawić diagnozę

Problem z awariami manualnych skrzyń biegów polega przede wszystkim na tym, że bardzo trudno jest stwierdzić, co dokładnie nie działa. Te same objawy mogą oznaczać wiele różnych problemów. Tylko naprawdę doświadczony mechanik może postawić właściwą diagnozę. Często zdarza się, że skrzynia działa opornie – występują trudności przy zmianie biegów. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest kontrola poziomu oleju. Jeśli jest go za mało, skrzynia ma prawo działać ciężko. Uzupełnienie ubytku powinno załatwić problem. Często jednak przyczyna tkwi gdzie indziej – wielu kierowców nie dociska do końca pedału sprzęgła. Problemem może być też jego zużycie.

Różne problemy

Częstym problemem, na który skarżą się kierowcy, jest zgrzytanie, które słychać przy zmianie biegów. Zwykle odpowiadają za to zewnętrzne mechanizmy skrzyni, np. zużyte popychacze. Zdarza się też, że wina leży po stronie kierowcy, niewłaściwie używającego sprzęgła. Czasami za zgrzytanie odpowiadają też zużyte synchronizatory – elementy wyrównujące obroty współpracujących podzespołów. Kolejnym problemem ze skrzynią biegów może być samoistny ruch lewarka – zwłaszcza podczas przyspieszania i hamowania. Powodem problemu mogą być poduszki mocujące skrzynię albo popychacze lub linki. Dość częstym objawem nieprawidłowego działania skrzyni biegów jest niepokojące wycie. Taki dźwięk jest wydawany przez zużyte łożysko lub koła zębate. Kiedy go usłyszymy, od razu jedźmy do mechanika – nienaprawiona awaria może doprowadzić do rozerwania obudowy skrzyni biegów.

Fachowa naprawa

Poważna awaria skrzyni biegów zwykle wiąże się z kosztowną naprawą. Nie każdy mechanik jest w stanie przeprowadzić ją fachowo. To skomplikowane urządzenie, przywrócenie go do działania wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Kiepski mechanik nie usunie usterki na stałe, a my stracimy dwa razy więcej pieniędzy, bo za jakiś czas niezbędna będzie kolejna naprawa. W przypadku awarii skrzyni biegów naprawdę lepiej nie ryzykować i od razu udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego specjalizującego się w tego rodzaju naprawach, takiego jak AP Drypa. Naprawa Skrzyń Biegów i Mostów Napędowych. Pracujący tam mechanicy posiadają bardzo duże doświadczenie w naprawie skrzyń biegów, mostów napędowych i dyferencjałów. Świetnie znają się na swojej pracy i potrafią szybko znaleźć przyczynę każdej awarii.

Opracowanie:
Jagatowo, Kolonia 37
tel. 507 250 039
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz