Artykuł sponsorowany

Manometr – czym jest i jakie są jego wybrane rodzaje oraz zastosowania?

Manometr – czym jest i jakie są jego wybrane rodzaje oraz zastosowania?

Prototyp manometru, czyli przyrządu do pomiaru ciśnienia, stworzył w 1849 roku paryski konstruktor, Eugène Bourdon. Wówczas była to prostej konstrukcji urządzenie z charakterystyczną rurką o eliptycznym kształcie, która odginała się pod wpływem ciśnienia – zasada działania tego mechanizmu pozostała niezmienna do dziś, zaś nowoczesne manometry mechaniczne oparte o patent Bourdona, znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Manometr, wykorzystywany najczęściej do pomiarów ciśnienia gazów oraz wody względem otoczenia, bywa często mylony z barometrem, wskazującym wyłącznie ciśnienie atmosferyczne. Te wydajne, niewielkich rozmiarów urządzenia pomiarowe, nie wymagają zasilania energią elektryczną i mają nieskomplikowaną budowę. W skład manometru wchodzą takie elementy, jak: rurka Bourdona, mechanizm pomiarowy, zaślepka odpowietrzająca, tarcza z podziałką, a także przyłącze i szyba wraz z obudową ze stali nierdzewnej bądź stopu – Monela.

Popularne rodzaje manometrów z rurką Bourdona

Mierniki ciśnienia, takie jak manometry Bourdona, mają zróżnicowaną budowę, dopasowaną do siły i sposobu oddziaływania cieczy lub gazów. Dzielą się one na:

  • Manometry z rurką Bourdona: najpopularniejsze spośród manometrów, wykonane ze stali nierdzewnej, z elementem pomiarowym w postaci wbudowanej rurki o przekroju eliptycznym – najczęściej w kształcie litery C, służą do analizy ciśnienia cieczy lub gazów, w tym też substancji agresywnych, o wysokiej temperaturze.
  • Manometry puszkowe: urządzenia z wbudowanym systemem dwóch, połączonych ze sobą membran, stosowane do pomiaru ciśnienia suchych gazów nieagresywnych o niskim ciśnieniu, które nie oddziałują na zawarte w manometrze stopy miedzi.
  • Manometry membranowe: mierniki ze stali nierdzewnej, wyposażone w specjalną membranę, odporną na działanie krystalizujących się oraz mocno zanieczyszczonych mediów, takich jak: gazy i substancje płynne.

Zastosowanie manometrów

Nowoczesne manometry, produkowane przez firmę Baumer w oparciu o unikatową technologię Bourdona, znajdują szerokie zastosowanie jako sprawdzone narzędzie do kontroli i analizy działania różnych systemów sterowania, na przykład w zakładach przetwórstwa żywności, zakładach farmaceutycznych, ciepłownictwie, rolnictwie, przemyśle petrochemicznym, górnictwie lub wodociągach. Manometry są nieodzowne w codziennej pracy maszyn i urządzeń, takich jak: pompy, dźwignie, aparatura okrętowa, beczkowozy czy opryskiwacze.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz