Materiał Partnera

Mały dom jednorodzinny w stylu skandynawskim – proces projektowy

Mały dom jednorodzinny w stylu skandynawskim – proces projektowy

Najlepsze biura architektoniczne przyjmują każdego roku zlecenia na przygotowanie projektów wielkich domów jednorodzinnych, często wykonanych w nowoczesnym i awangardowym stylu. Wielokrotnie również rodziny z dziećmi, proszą o przerobienie posiadanego w katalogu projektu, w celu dostosowania go do budżetu, oraz warunków pozamiejskiej działki. Wzmożoną aktywność budowlaną, można również wyróżnić w sektorze wznoszenia bardzo małych domów. Mowa o tych, które są dedykowane dla trzyosobowych rodzin, czy też dla emerytów, uciekających z bloków z wielkiej płyty, czy z kamienic!

Mały dom – wybierz styl skandynawski

Styl skandynawski w architekturze, wyróżnia się prostoliniowością, minimalizmem, proekologicznością, a także energooszczędnością. Budynki w tym porządku, często wykonane są z wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, wśród których nie może zabraknąć oczywiście specjalnie obrobionego drewna konstrukcyjnego oraz fasadowego. Istotne przy budowie domu w stylu skandynawskim, o małej powierzchni, jest to, aby miał on zatem stosunkowo prosty układ. Wielokrotnie są to zatem domy kwadratowe lub prostokątne, bez dodatkowych załamań ścian. Nie oznacza to jednak tego, że budynek stanie się nudny. Jego zewnętrzną wyjątkowość podkreślają duże systemy okienne/przeszklenia, montowane tarasy i antresole, a także ciekawe propozycje dachów. W przypadku ograniczonego budżetu, wystarczy dach dwuspadowy, wykonany z modnej właśnie w Skandynawii oraz bardzo wydajnej blachodachówki! Dzisiaj zatem emeryci, czy małe rodziny, chcąc wyrwać się od miejskiego zgiełku i mieszkań w blokach na wysokich piętrach, inwestują w niewielkie domy skandynawskie, które są tanie w budowie, a następnie w eksploatowaniu. Wielokrotnie mają one powierzchnię użytkową w granicach 40-50 metrów kwadratowych.  

Jak przygotowywany jest projekt małego domu?

Mały dom może być zbudowany nawet w mniej niż pół roku. Liczba takich inwestycji z roku na rok wzrasta, a ważną grupą klientów biur architektonicznych stali się wspomniani emeryci. Ich dom nie musi być zaś okazały, ale przede wszystkim energooszczędny oraz komfortowy w użytkowaniu. Projekt uwzględnia wielokrotnie zastosowanie fotowoltaiki, systemu SmartDom, nowoczesnych pomp ciepła, czy innych proekologicznych technologii. Warto przy tym wiedzieć, że jego tworzenie w fazach początkowych to przeprowadzenie szczegółowego wywiadu architekta z klientem, oraz zapoznanie się z geodezyjnymi mapami działki. Ważne jest również przeprowadzenie symulacji energetycznych i kosztorysowych planowanego domu, co pozwoli zaprojektować taki budynek, który indywidualny inwestor będzie w stanie finansowo z łatwością pokryć. Ważną częścią projektową są również szczegółowe wizualizacje. To po ich akceptacji, można przejść do działań projektowych związanych z tworzeniem opracowań technicznych, obliczeniowych, rysunkowych, oraz kosztorysowych i materiałoznawczych.

Jeśli zatem marzysz o pięknym, nowoczesnym i proekologicznym domu skandynawskim, koniecznie zgłoś się do biura projektowego TERMOPROJEKT Andrzeja Cempela. To właśnie jego zespół jest otwarty na tworzenie zarówno projektów okazałych domów jednorodzinnych, jak i tych skromniejszych, ale oferujących wręcz niepowtarzalną wizualną oraz funkcjonalną magię! 

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Powstania Styczniowego 4
tel. 883 776 600
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz