Materiał Partnera

Maluchy na basenie – dlaczego warto zapisać dziecko na naukę pływania?

Maluchy na basenie – dlaczego warto zapisać dziecko na naukę pływania?

Pływanie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ilość pozytywnych efektów. Żaden sport nie daje tylu benefitów przy tak niskich wymaganiach! Pływać mogą wszyscy, nawet ci najmłodsi, a sztuki tej można nauczyć choćby niemowlęta. Warto ją posiąść jak najwcześniej. Sprawne poruszanie się w środowisku wodnym daje ogromną satysfakcję, jest korzystne dla zdrowia i koryguje wady postawy, których trudno pozbyć się w inny sposób.

Jaki jest minimalny wiek dziecka uczestniczącego w lekcjach pływania?

Niektóre szkoły pływania, takie jak Iris Aqua , oferują specjalne programy dla niemowląt oraz dzieci do lat pięciu. Oznacza to, że do nauki pływania można przystąpić nawet od trzeciego miesiąca po narodzinach, gdy główka jest stabilna. Ma to szczególne znaczenie właśnie dla najmłodszych dzieci, bowiem do ósmego roku życia zachowują one pewne odruchy pozostałe z życia płodowego. Dla przykładu – zanurzone w wodzie instynktownie wstrzymują oddech. Po około sześciu miesiącach życia ten odruch zanika i przy przystąpieniu do nauki pływania trzeba się go uczyć od nowa. Oprócz naturalnych predyspozycji do pływania, niemowlęta podczas nauki otrzymują ogromną liczbę bodźców stymulujących, które w znaczący sposób przyspieszają ich rozwój psychofizyczny. Ponadto, nauka pływania na basenie reguluje napięcie mięśniowe, zarówno podwyższone, jak i obniżone. To właśnie dlatego naprawdę warto rozważyć zapisanie dziecka na naukę pływania już w pierwszych miesiącach po narodzinach.

Pływające przedszkolaki

Każdy rodzic pociechy w wieku wczesnoszkolnym wie, że bardzo trudno jest ją upilnować. Także na plaży, gdzie musimy mieć oczy dookoła głowy. Możemy oszczędzić sobie odrobiny stresu zapisując dziecko na naukę pływania. Mamy wtedy pewność, że będzie bezpieczne podczas wakacyjnych zabaw nad wodą. Należy jednak zwrócić uwagę, aby obserwować dziecko, nawet jeśli posiada umiejętności pływackie. Przyda się opiekun lub osoba dorosła w pobliżu.

Do tego dochodzą inne pozytywne efekty. Nabywany poprzez pływanie hart ducha oraz ciała trudno porównać z czymkolwiek innym. Samo uprawianie jakiegokolwiek sportu zapewnia wszechstronny rozwój psychofizyczny, ale pływanie nie obciąża stawów, będąc przy tym doskonałą bazą dla różnego rodzaju dyscyplin. Rozwija przy tym także zdolność do koncentrowania się, zapamiętywania i myślenia przyczynowo‐skutkowego, co może przełożyć się na lepsze wyniki w szkole. Jeśli dodać do tego, że pływające dziecko niemal z pewnością ustrzeże się powszechnych współcześnie wad postawy, otrzymujemy potężną listę korzyści. Dziecko korzystające od swych najmłodszych lat z lekcji pływania ma także dużą szansę na rozpoczęcie kariery sportowej oraz wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków, które zagwarantują mu zachowanie sprawności przez całe życie, a tym samym wydłużenie go.

Opracowanie:
Rzeszów, Sympatyczna 20 lok. 10
tel. 660 026 742
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz