Materiał Partnera

Maltańczyk – najważniejsze cechy rasy

Maltańczyk – najważniejsze cechy rasy

Mały, śnieżnobiały piesek o wdzięcznych oczach – tak w największym skrócie można opisać maltańczyka. Psy tej rasy są nie tylko piękne, ale również bardzo wrażliwe i niezwykle wierne, a jednocześnie wesołe i towarzyskie. Maltańczyki to bez wątpienia urocze czworonogi. Postaramy się przybliżyć najważniejsze cechy tej rasy. Zapraszamy do lektury.

Charakter psów rasy maltańczyk

Maltańczyki są psami niezwykle pogodnymi i bardzo towarzyskimi. Szybko i mocno przywiązują się do właścicieli, niezbyt dobrze znoszą samotność. Są idealne do domów z małymi dziećmi – są bardzo łagodne i uwielbiają się bawić oraz przytulać. Charakteryzują się bardzo przyjaznym nastawieniem zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt.

Maltańczyki choć są małe i często uważane za psy typowo kanapowe, uwielbiają ruch, są bardzo aktywne i można z nimi wychodzić na bardzo długie spacery. Odpowiednia dawka ruchu jest dla maltańczyków bardzo ważna, bowiem rasa ta znajduje się w grupie zwiększonej podatności na otyłość. Zatem należy dbać o ich właściwe żywienie i zapewnianie odpowiedniej aktywności fizycznej.

Szkolenie i wychowanie maltańczyków

Maltańczyki to psy wyróżniające się bardzo wysoką inteligencją. Mądrość oraz wrodzona chęć do przebywania z człowiekiem sprawiają, że są to psy bardzo podatne na szkolenie. Uczą się chętnie i szybko. Podczas tresury należy jednak pamiętać, aby unikać stosowania surowych kar oraz krzyku, bowiem maltańczyki są bardzo wrażliwe – zwykłe podniesienie głosu traktują jak wielką naganę.

Zdrowie i żywotność

Jedną z największych zalet maltańczyków jest to, że rasa ta jest długowieczna. Średnia długość życia maltańczyka to ok. 18 lat. Są to też psy, które raczej rzadko chorują. U niektórych piesków mogą pojawiać się brązowe zacieki wokół oczu, ale nie jest to poważne schorzenie. Łatwo i szybko się je leczy, bowiem zazwyczaj jest spowodowane drobną infekcją lub zapaleniem spojówek. Natomiast wszelkie problemy z układem kostno-stawowym zdarzają się niezwykle rzadko.

Pielęgnacja

Właściciele maltańczyków muszą dużo uwagi poświęcać pielęgnowaniu ich sierści. Długa, gęsta i śnieżnobiała sierść jest dość wymagająca. Niezbędne są regularne wizyty u groomera, który zadba o kąpiel w odpowiednich preparatach oraz właściwe strzyżenia psa.

W woj. małopolskim godnym polecenia groomerem jest Małgorzata Waresiak, która prowadzi salon TOBI w Zuburzycy Górnej. W codziennej pracy wykorzystuje najlepsze jakościowo kosmetyki i narzędzia, dzięki czemu świadczone przez nią usługi są najwyższej jakości i zapewniają pełne bezpieczeństwo naszym czworonogom. Właścicielka salonu prowadzi również własną hodowlę psów rasy maltańczyk. Można u niej kupić szczeniaki z oryginalnym rodowodem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz