Artykuł sponsorowany

Malowanie ścian krok po kroku – czy warto wynająć ekipę remontową?

Malowanie ścian krok po kroku – czy warto wynająć ekipę remontową?

Chcesz odświeżyć mieszkanie i zmienić kolor ścian? Nie wiesz od czego zacząć i jak prawidłowo przygotować ściany i sufit pod dalsze prace malarskie? Sprawdź, jakie kroki powinieneś wykonać i oceń, czy jesteś w stanie przeprowadzić remont samodzielnie.

Przygotowanie pokoju

Najważniejszym etapem w malowaniu ścian jest ich przygotowanie. Na popękanej, ukruszonej powierzchni z widocznymi ubytkami nie utrzyma się żadna farba. Przed rozpoczęciem prac należy zaopatrzyć się w taśmę malarską oraz folię zabezpieczającą, które posłużą do zabezpieczenia newralgicznych miejsc: okien, drzwi, grzejników, włączników światła i podłogi.
Kolejnym etapem jest załatanie ewentualnych ubytków przy pomocy gładzi oraz wyrównanie zaszpachlowanej powierzchni papierem ściernym. Jeżeli ściana była wielokrotnie malowana, należy zetrzeć wszystkie „grubsze” partie, które mogą się rozwarstwić po nałożeniu kolejnej warstwy farby.
Kiedy ściana jest zeskrobana i wyszpachlowana, koniecznie oczyść ją z pyłu za pomocą szczotki. Bardzo ważnym etapem jest odtłuszczenie przy pomocy szmatki nasączonej wodą z detergentem.
Ten etap prac jest kluczowy dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu końcowego. Osoby, które nie mają doświadczenia w pracach remontowo-wykończeniowych i obawiają się, że nie będą w stanie prawidłowo przygotować ścian i sufitu pod dalsze prace, powinny skorzystać z usług profesjonalnej firmy remontowej, takiej jak usługi remontowe Przemysław Sadowski.

Gruntowanie

Zagruntowanie podłoża to etap, którego nie powinno się pomijać.
Farba gruntująca powinna być odpowiednio wymieszana i rozcieńczona. W przypadku sufitu dolewa się do farby 1/5 wody; grunt do ścian wymaga rozmieszania z 2/5 wody. W celu uniknięcia zabrudzeń i wyjścia poza wyznaczony obszar, warto stosować taśmę malarską.
Prace zaczyna się od najtrudniejszych miejsc, czyli naroży i sufitu. Do naroży najlepiej sprawdzi się mały, precyzyjny wałek. Aby uniknąć nieestetycznych smug, farba powinna być nanoszona systematycznymi ruchami góra-dół. Taśmę malarską zrywa się dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu.

Malowanie sufitu wałkiem

Właściwe prace malarskie rozpoczyna się od malowania sufitu. Po zabezpieczeniu naroży i dokładnym wymieszaniu farby przelewa się ją partiami do kuwety malarskiej. Cały proces wydaje się bardzo prosty, niemniej należy pamiętać o kilku zasadach:
- farba znajdująca się na wałku nie może zaschnąć. Każda przerwa w pracy wymaga dokładnego przemycia wałka.
- mały wałek służy do malowania trudno dostępnych miejsc i naroży.
- farbę nakłada się równolegle do najsilniejszego źródła świata.
- przed nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać ok. 4 godzin.
- nakładanie drugiej warstwy powinno odbywać się prostopadle do najsilniejszego źródła świata.
- taśmę malarską usuwa się bezpośrednio po nałożeniu ostatniej warstwy.

Malowanie ścian

Przy malowaniu ścian obowiązują te same zasady co przy malowaniu sufitu. Wykonawca musi pamiętać o wykonywaniu ruchów góra-dół, co sprawia, że ściana będzie pokryta równomiernie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz