Materiał Partnera

Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścian krok po kroku

Ściany w domu lub mieszkaniu przynajmniej raz na dwa lata powinny zostać odświeżone. Na ścianach gromadzi się kurz, pojawiają się zabrudzenia spowodowane obecnością dzieci czy zwierząt. Aby malowanie ściany przyniosło pożądany efekt, a farba nie odchodziła należy wykonać szereg prac przygotowawczych. Pozwoli to na dobre pokrycie ściany farbą, a efekt malowania utrzyma się na dłużej.

Co wykonać przed malowaniem?

Malowanie ścian to nieunikniona czynność jaką musi wykonać każdy właściciel domu lub mieszkania. Może ono spowodować zniszczenie meblu, podłóg oraz okien. Dlatego przed przystąpieniem ekipy wykończeniowej do działania warto wynieść najcenniejsze rzeczy z pomieszczenia. Meble lub sprzęty, które pozostały należy ochronić grubą folią malarką. Trzeba pamiętać też o podłodze, która jest narażona na największe zabrudzenia. Aby osłonić podłogę należy wybrać grubą folię i przykleić ją do podłoża za pomocą taśmy malarskiej.

Przygotowanie ściany do malowania

Na ścianach gromadzą się liczne zabrudzenia, ale też mogą znajdować się też lamperie czy tapety. Przed rozpoczęciem malowania wszystkie zabrudzenia, stara farba oraz ozdobne wykończenia należy wyczyścić lub w razie konieczności skuć. Do usunięcia starej farby przyda się preparat rozcieńczający farbę oraz szpachelka. Następnie po wyczyszczeniu należy zagruntować ściany oraz uzupełnić ewentualne ubytki.

Szpachlowanie ścian

Przed przystąpieniem do malowania warto sprawdzić czy na ścianie nie ma dziur po obrazkach, telewizorze, który wisiał na ścianie lub czy nie pojawiły się one na etapie usuwania starej tapety lub farby. Jeśli zauważymy ubytki to należy je oczyścić, zagruntować, a na końcu wypełnić zaprawą szpachlową. Może być ona cementowa lub gipsowa. Jej rodzaj zależy od użytego tynku. W przypadku małych pęknięć warto użyć masę akrylową jako wypełniacz. Szpachlowanie ścian jest czasochłonne i wymaga sporej precyzji wykonania, aby warstwa nakładanej szpachli nie była zbyt duża.

Gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian nie jest konieczne, ale wskazane szczególnie jeśli podłoże jest chłonne i istnieje ryzyko, że będzie ona odciągać wilgoć z farby. Gruntowanie jest niezbędne w nowopowstałych budynkach, gdzie mamy do czynienia z tynkami gipsowymi oraz okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych. Warto pamiętać, że gruntować można tylko suche powierzchnie. Świeży tynk musi odczekać minimum dwa tygodnie, aby móc zagruntować, a następnie pomalować ścianę.

Opracowanie:
Koszalin, Orla 49 lok. 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz