Materiał Partnera

Malowanie płytek ceramicznych – przygotowanie i wybór farby

Malowanie płytek ceramicznych – przygotowanie i wybór farby
Twoja łazienka potrzebuje jakiejś zmiany w wystroju, a może posiadasz w kuchni stare kafelki w niemodnym kolorze? W takiej sytuacji najlepszą metodą na zmianę jest malowanie płytek. Jest to szybki i prosty sposób na renowacje ceramiki, ale bardzo ważny jest wybór odpowiedniej farby. Płytki ceramiczne są gładkie i bardzo śliskie, co powoduje, że zwykła farba po prostu po nich spłynie. Podpowiemy Państwu, jak wybrać dobrą farbę do płytek.

Rodzaje farb do płytek

Chcąc pomalować płytki ceramiczne, trzeba zastosować odpowiednią farbę, która utrzyma się na nawet bardzo śliskiej powierzchni, Dlatego od razu odpadają wszystkie klasyczne farby. Malowanie płytek ceramicznych przeprowadzić, używając farby epoksydowe, alkidowo-uretynowe lub akrylowe o takim przeznaczeniu. Tego rodzaju farby można zastosować do pomalowania metalu, szkła, betonu oraz innych gładkich i śliskich powierzchni. Planując malowanie płytek, musimy zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas farba została jasno określona przez producenta, jako nadająca się do malowania płytek. Wybór kolorów zazwyczaj ogranicza się do kilkunastu.

Część farb wymaga wcześniejszego zagruntowania, co wiąże się z dodatkową pracą, ale na rynku dostępne są również farby dwuskładnikowe wykorzystujące żywicę poliuretanową, które można nakładać bezpośrednio na wyczyszczone podłoże. Skorzystanie z  emalii poliuretanowej do malowania płytek w łazienkach i kuchniach jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących pomalować płytki bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Dodatkową zaletą tego rodzaju farby jest duża trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, przy jednoczesnej możliwości 100% zmycia.

Przygotowanie podłoża pod malowanie

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed przystąpieniem do malowania płytek, jest ich dokładne wyczyszczenie. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia z płytek przy pomocy wody oraz mydła (należy unikać stosowania silikonowych środków czyszczących oraz wosku). Spoiny płytek należy oczyścić przy pomocy szczotki. Po dokładnym umyciu płytek trzeba je odtłuścić, co jest szczególnie istotne, gdyż tłusta powierzchnia nie będzie odpowiednio trzymać farby i po jakimś czasie pojawią się odpryski. Samo malowanie rozpoczynamy, dopiero gdy płytki będą  czyste, odtłuszczone i idealnie suche. Prawidłowo przygotowane do malowania zapewni trwałość i wysoką przyczepność nakładanej farby, dzięki czemu unikniemy problemów z odpryskami czy odpadaniem farby.

Sposób nakładania farby

Po prawidłowym przygotowaniu powierzchni do malowania i wybraniu odpowiedniej farby, możemy nareszcie przystąpić do zmiany koloru płytek. Przy stosowaniu emalii poliuretanowej należy nakładać preparat w odpowiednich warunkach. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5ºC, a wilgotność przekraczać 80%, malowana powierzchnia nie może być również narażona na silne nasłonecznienie. Samą farbę przed użyciem należy potrząsać, aż do uzyskania jednorodnej struktury preparatu. Do malowania płytek najlepiej wykorzystać gąbkowe wałki i pędzle. Emalię poliuretanową należy rozcieńczyć w zależności od stanu i porowatości powierzchni, i nakładać w cienkich warstwach, rozprowadzając preparat aż do całkowitego wyrównania. Po zakończeniu malowania należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia podczas wysychania farby, a przez pierwsze kilka dni nie myć pomalowanej powierzchni. Specjaliści z firmy Colorful House, zapewniają, że prawidłowo nałożona farba uzyskuje po 21 dniach twardość, przyczepność i końcową wytrzymałość.

Dobrze dobrana farba do płytek i prawidłowo przygotowana powierzchnia są kluczem do szybkiego i trwałego pomalowania płytek ceramicznych w kuchni czy łazience.

Opracowanie:
Kielce, Okrzei 40A
tel. 887 777 200
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz