Materiał Partnera

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, ale również podczas prac malarskich w domu czy ogrodzie. Co istotne metoda natryskowa może być wykorzystywana nie tylko do pokrywania farbą powierzchni ścian, ale także wielu innych elementów. Przybliżymy dzisiaj nieco bardziej specyfikę malowania natryskowego analizując jego największe zalety.

Akcesoria do malowania natryskowego

Malowanie natryskowe wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Z drugiej jednak strony sam proces malowania opiera się na bardzo prostej zasadzie. Możemy ją porównać do działania aerozolu. Farba pod ciśnieniem jest rozpylana w formie drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Drobinki wydostają się na zewnątrz przez małe otwory znajdujące się na specjalnym pistolecie i pokrywają malowaną powierzchnię.

Podstawowym narzędziem służącym do malowania natryskowego jest wspomniany przed chwilą pistolet. Ponadto należy zaopatrzyć się w specjalny kompresor. Musi on być dobrany ściśle pod kątem wielkości i rodzaju malowanej powierzchni. Oczywiście elementem niezbędnym jest także specjalna farba oraz rozcieńczalnik potrzebny do jej przygotowania. Warto także wcześniej zaopatrzyć się w folię ochronną do zabezpieczenia powierzchni lub elementów, które nie będą malowane.

Specyfika malowania natryskowego

Należy podkreślić, że ta metoda jest wykorzystywana nie tylko do malowania ścian, ale także karoserii, burt statków czy też różnego rodzaju elementów o nieregularnych kształtach. Ta technika malowania jest powszechnie wykorzystywana do malowania hal, maszyn, urządzeń produkcyjnych czy konstrukcji stalowych. Malowanie natryskowe pozwala jednocześnie na uzyskanie bardzo jednolitej i równomiernej powłoki pozbawionej nieestetycznych zacieków. Dużym atutem malowania natryskowego jest szybkość pokrycia danej powierzchni farbą, która jest nieporównywalnie większa od tradycyjnych sposobów malowania.

Etapy malowania natryskowego

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnie i przedmioty, które nie będą malowane. Najlepiej zrobić to za pomocą folii ochronnej oraz taśmy samoprzylepnej. Malując na zewnątrz należy wybrać słoneczny i suchy dzień. Trzeba także zwrócić uwagę na wybór pory dnia, podczas której jest jak najmniej owadów. Przed użyciem pojemnik z farbą należy dobrze wstrząsnąć. Podczas użytkowania należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. W celu usunięcia grudek i zanieczyszczeń należy przefiltrować farbę wykorzystując specjalny filtr. W warunkach domowych rolę filtra często spełnia pończocha.

Po przefiltrowaniu farbę przelewa się do pojemnika i łączy pistolet z kompresorem za pomocą giętkiego wężyka. Przed rozpoczęciem malowania należy sprawdzić sprawność działania pistoletu oraz siłę strumienia. Pistolet trzeba trzymać w odległości 15-20 cm od malowanej powierzchni. Po zakończeniu malowania należy wyczyścić pistolet zanim farba zaschnie. Znacznie wydłuży to jego żywotność.

Zalety malowania natryskowego

Główną zaletą malowania natryskowego jest oszczędność farby oraz czasu. W ciągu kilku minut można pomalować tą metodą nawet kilka metrów kwadratowych ściany. Dużym atutem tej metody jest dokładne, jednolite i równomierne krycie pozbawione zacieków. Malowanie natryskowe może być stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku. Sam proces malowania nie należy do trudnych, choć wymaga pewnej wprawy oraz doświadczenia. Malowanie natryskowe pozwala na równomierne pokrycie farbą nie tylko gładkich powierzchni, ale także przedmiotów o nieregularnych kształtach.

Chociaż malowanie natryskowe nie jest trudnym zadaniem, to jednak warto do tego zadania zatrudnić profesjonalistów. Firma Malowanie24 ze Szczecina posiada specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie w realizacji tego typu zleceń dla przemysłu oraz budownictwa.

Opracowanie:
Szczecin, Modra 34
tel. 605 836 376
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz