Artykuł sponsorowany

Malowanie elewacji domu

Malowanie elewacji domu

Najprostszą metodą na odświeżenie domu z zewnątrz jest malowanie elewacji. Oczywiście zadanie to wymaga doświadczenia, precyzji i odpowiedniego przygotowania. Niemniej jednak ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność wizualną każdego domu. Dlatego postanowiliśmy szerzej omówić cały proces począwszy od przygotowania niezbędnych elementów, aż do malowania elewacji.

Przygotowanie podłoża

Jeszcze przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie ocenić stan podłoża. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na ewentualne pęknięcia lub zawilgocenia. W przypadku stwierdzenia rys lub pęknięć można je dosyć łatwo naprawić używając uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju dedykowanego do systemów dociepleń. Poważniejsze uszkodzenia, które obejmują izolację, należy uzupełnić tym samym materiałem, z którego została wykonana. Następnie całą strukturę trzeba zabezpieczyć przy użyciu zaprawy oraz siatki zbrojącej. Ważnym etapem jest także oczyszczenie miejsc, w których poprzednia warstwa farby pyli lub odspaja się. W przypadku uszkodzeń powłoki farby na całej elewacji należy ją usunąć.

Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie elewacji z kurzu, pleśni oraz mchów. Do walki z zielonym nalotem używa się przeważnie biocydów. Czyszczenie można wykonać używając szczotki drucianej oraz wody z dodatkiem detergentu.

Po oczyszczeniu elewacji podłoże trzeba zagruntować preparatem dostosowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Impregnaty zwiększają przyczepność podłoża oraz zmniejszają jego chłonność. To sprawia, że po nałożeniu kolor jest jednolity a zużycie środka do dekoracji mniejsze.

Wybór farby

Zanim zaczniemy malowanie elewacji należy wybrać odpowiedni rodzaj farby. Powinna być ona dostosowana do rodzaju podłoża. Przed zakupem farby warto sprawdzić jaki rodzaj tynku i farby jest aktualnie położony na elewacji. Jest to bardzo istotne ponieważ rodzaj farby wpływa bezpośrednio na trwałość i odporność nowej powłoki, a także odpowiada za paroprzepuszczalność ściany. Kupując farbę należy kierować się zasadą, jaki rodzaj tynku taka farba. Nie jest to jednak regułą. Jeśli mamy zamiar przemalować elewację lub pomalować tynk cienkowarstwowy, to możemy zastosować farbę akrylowa lub silikonową. Z kolei silikaty stosuje się zarówno na podłoża silikatowe, jak również niemalowane tynki mineralne, cementowe oraz cementowo-wapienne.

Istotny jest również wybór koloru farby. Warto zadbać, aby fasada domu komponowała się z otoczeniem. Powinna również współgrać z elementami samego budynku (dachówki, stolarka okienna i drzwiowa). Najbardziej bezpiecznymi kolorami są biały oraz odcienie beżu.

Malowanie elewacji

Sam proces malowania należy przeprowadzić w warunkach podanych przez producenta farby. Powinien być to dzień bezdeszczowy, kiedy temperatura waha się w granicach 20-25 stopni. Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą odnawiane. Podstawą jest również zaopatrzenie się w narzędzia do aplikacji farby takie jak wałek, pędzel czy pistolet natryskowy. Wałek stosuje się do gładkich powierzchni. Pędzel będzie najlepszy w przypadku porowatych ścian. Elewację należy malować metodą „mokre na mokre”. Należy zwrócić uwagę, aby elewacja nie była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca ponieważ doprowadzi to do zbyt szybkiego schnięcia powierzchni. Dlatego też elewacje południowe najlepiej jest malować rano lub popołudniu.

Planując malowanie elewacji najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która posiada doświadczenie i umiejętności w tym zakresie. Firma EVOLUX, prowadzona przez Mariusza Tyczkę, posiada stosowne kwalifikację, odpowiedni sprzęt i długą listę realizacji na koncie. To wydaje się być najlepszą rekomendacją do skorzystania z jej usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz