Artykuł sponsorowany

Małe gospodarstwo, duże możliwości. Jakie maszyny rolnicze kupić?

Małe gospodarstwo, duże możliwości. Jakie maszyny rolnicze kupić?

Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym, nawet najmniejszym gospodarstwie. Tylko dzięki nim praca rolnika może przebiegać sprawnie i przynosić korzyści. Nie musimy od razu wykupować całego katalogu sklepu ze sprzętem rolniczym. Jest jednak kilka urządzeń, bez których naprawdę nie da się obejść. Co powinno się znaleźć na podstawowej liście zakupów każdego rolnika?

Na początek

Niektórzy prowadzą gospodarstwo, które jest w ich rodzinie od lat, inni decydują się na uprawę ziemi, jako formę ucieczki od pędu miasta. W obu przypadkach takie gospodarstwa są raczej nieduże. To jednak nie znaczy, że do ich uprawy wystarczą nam własne ręce i haczka. Wręcz przeciwnie. Żeby małe gospodarstwo pozwoliło się nam utrzymać, potrzebować będziemy sprzętu rolniczego, który pozwoli zwiększyć efektywność pracy, a nawet powiększy obfitość zbiorów. Mając ograniczony budżet, park maszynowy będziemy budować stopniowo. Pierwszą rzeczą, którą musimy kupić, jest bez wątpienia ciągnik rolniczy. Tej maszyny po prostu nie może zabraknąć w żadnym gospodarstwie. Ciągnik daje nam możliwość korzystania z wielu bardzo przydatnych urządzeń, które nie posiadają własnego napędu. Dopiero kiedy go kupimy, będziemy mogli korzystać z siewnika, snopowiązałki czy chociażby zwykłej przyczepy. Najważniejszą cechą dobrego ciągnika jest prawidłowe przemieszczanie się po terenie pola. Powinien jechać w taki sposób, by nie uszkodzić plonów. Wybierając ciągnik zwróćmy uwagę, czy maszyna, której zakup planujemy, jest dość zwrotna. Możliwości i dodatkowe wyposażenie naszego ciągnika tak naprawdę zależą od naszego budżetu. Najbardziej luksusowe maszyny kosztują grube miliony, ale zwykły, w pełni sprawny ciągnik możemy znaleźć już za kilka tysięcy złotych. Możemy też kupić sprzęt do naprawy w okazyjnej cenie. Wszystkie części zamienne, potrzebne do przywrócenia ciągnikowi pełnej sprawności, powinniśmy znaleźć w dobrym sklepie rolniczym, takim jak np. Grene Sp. z o.o.

Krok drugi – kombajn

Jeśli nasze gospodarstwo jest już wyposażone w porządny ciągnik, kolejnym zakupem powinien być kombajn zbożowy. To maszyna rolnicza pozwalająca nam zebrać nasze plony – różne zboża, rzepak, słoneczniki i kukurydzę. Dobry kombajn powinien pozwalać na stosowanie adapterów, służących do zbierania różnego rodzaju ziaren – taka maszyna jest wielofunkcyjna i najbardziej opłacalna w małym gospodarstwie. To dlatego kombajny tego typu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród polskich rolników. Kombajn jednocześnie kosi, młóci i transportuje zebrane zboża i plony. Bez niego trudno sobie wyobrazić żniwa. Kupując tańszy, używany kombajn, musimy liczyć się z tym, że maszyna narażona na dużą eksploatację, może ulec awarii. Podobnie jak w przypadku ciągników, części zamienne do kombajnów także znajdziemy w Grene. – Przed dziesięcioma laty firma GRENE rozpoczynała działalność, sprzedając jedynie części zamienne do ciągników Ursus i polskich maszyn. Dziś te części zamienne wciąż są sztandarowym produktem oferowanym przez GRENE, ale coraz więcej miejsca zajmują części do maszyn i ciągników produkcji zachodniej tłumaczy przedstawiciel firmy.

Kolejne zakupy

Ciągnik i kombajn już jest? Bardzo dobrze, ale to jeszcze nie koniec zakupów. Co jeszcze jest niezbędne w każdym gospodarstwie? Na pewno opryskiwacze i opylacze. Dzięki nim możemy zabezpieczyć nasze uprawy przed szkodnikami. Możemy też nimi nawozić glebę pod uprawę. Niezbędne do korzystania z opryskiwaczy są nawozy i chemikalia w płynie. Wybór jest bardzo duży – w sklepach ze sprzętem rolniczym znajdziemy między innymi opryskiwacze samojezdne, przyczepiane, zawieszane, a także takie, które stosuje się nie na polu, ale na przykład w sadzie. Do opylaczy używamy natomiast różnych proszków, które pokrywają naszą uprawę równomierną warstwą, zabezpieczającą przed działaniem szkodników. Można kupić takie, które montuje się na ciągniku lub samolocie, ale dostępne są też opylacze ręczne, które sprawdzą się w bardzo małych gospodarstwach. Na listę zakupów warto wpisać też agregat uprawowy. To urządzenie działa jak kultywator i glebogryzarka w jednym – spulchnia i rozdrabnia glebę, przygotowując ją pod uprawę. Warto kupić też rozdrabniacz paszy – śrutownik. To specjalna maszyna służąca do mielenia zboża. Pamiętajmy, że nie musimy wszystkich tych maszyn kupować sami. Dobrym sposobem na stworzenie przyzwoitego parku maszynowego jest współpraca z innymi gospodarzami. Inwestując wspólnie, możemy kupić lepszy sprzęt i wspólnie z niego korzystać. Pamiętajmy też, że wszystkie rzeczy potrzebne na co dzień w gospodarstwie, od sznurków i worków, przez urządzenia elektroniczne, części zamienne do ciągników, aż po zaawansowane maszyny, znajdziemy w sklepach Grene. Zakładając gospodarstwo najlepiej od razu zorientować się, gdzie jest najbliższy salon tej firmy.

Oceń artykuł (3)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz